Sazby hypoték v září mírně klesly. Zdražily ale úvěry pro mladé

Po dlouhých měsících růstu úrokové sazby hypoték v tuzemsku klesly. Pokles průměrné nabídkové sazby hypoték podle Fincentrum Hypoindexu o pět bazických bodů zájemcům o hypotéku však zatím na splátkách příliš neuleví. Průměrná nabídková sazba hypoték totiž podle indexu za poslední měsíc klesla o 0,05 procentního bodu a k 5. září činila 6,23 procenta ročně.
Průměrná nabídková sazba hypoték podle indexu za poslední měsíc klesla o 0,05 procentního bodu a k 5. září činila 6,23 procenta ročně. Hypotéky nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti, které jsou určené pro mladé lidi do 36 let, naopak zdražily. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Velmi mírný pokles sazeb ovšem zásadní změnu trendu zatím nepřináší. Sazby budou zřejmě i nadále stagnovat. „I přesto, že u mezibankovních úrokových sazeb nedošlo k žádným změnám, pokles zářijový Fincentrum Hypoindex o pět bazických bodů na hodnotu 6,23 procenta,“ informoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Toto velmi mírné snížení je podle něj způsobeno především akčními hypotečními nabídkami některých bank. „Zatím se tedy trh vyvíjí podle našich odhadů z předchozích měsíců – úrokové sazby hypoték více méně stagnují,“ uvedl analytik.

PSALI JSME:
Sazby hypoték začínají stagnovat. S nákupem nemovitosti raději počkejte

Měsíční splátka hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,23 procenta ročně činí v září 23 035 Kč. Podle Sýkory výše splátky poklesla o 115 korun, což je tak zanedbatelné, že na hypoteční trh a klienty to nemá praktický dopad.

Úrokové sazby u hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) klesly podle Hypoindexu u všech fixací. Nejvýrazněji se snížily u hypoték s fixací na pět let, a to o 0,07 procentního bodu na 5,94 procenta ročně.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Sazby hypoték fixovaných na jeden a tři roky a deset let klesly shodně o pět bazických bodů. Hypotéky s fixací na jeden rok tak banky nabízejí v průměru za 6,52 procenta, s fixací na tři roky za 6,41 procenta a s fixací na deset let za 6,03 procenta.

Hypotéky nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti, které jsou určené pro mladé lidi do 36 let, naopak zdražily. Nejnižší nárůst zaznamenaly hypotéky s fixací na pět let, jejichž sazby vzrostly v průměru o pět bazických bodů na 6,28 procenta.

PSALI JSME:
Hypotéky začnou během několika měsíců zlevňovat. Vyplatí se počkat

Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude na konci září opět jednat o nastavení základních úrokových sazeb. Základní scénář nové makroekonomické prognózy ukazuje, že by centrální banka nemusela ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat ani na příštích zasedáních.

Bankovní rada se ale s velkou pravděpodobností zatím nevydá ani cestou snižování základních sazeb. To by pro hypoteční trh znamenalo, že úrokové sazby hypoték zůstanou nějakou dobu na současných vysokých úrovních.

PSALI JSME:
Konec hypoték pro všechny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.