Změna trendu: U hypoték klesá podíl fixací nad pět let

Názor
Změna trendu ve využití jednotlivých fixací u hypoték je naprosto zjevná. Podíl dlouhých fixací nad pět let klesá. Za stávajících vysokých úrokových sazeb se lidé nechtějí vázat na dlouhou dobu. Naopak roste podíl kratších fixací.
Změna trendu ve využití jednotlivých fixací je naprosto zjevná. Podíl dlouhých fixací nad pět let klesá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pětileté fixace hypotečních úvěrů jsou zdaleka nejvyužívanější, ale vidíme i jasný růst fixací na jeden až tři roky. Klienti, kteří si aktuální vysoké sazby úvěrů na bydlení fixují na více než pět let, zřejmě počítají s následným refinancováním během trvání fixace s využitím výkladu České národní banky (ČNB) ve věci účelně vynaložených nákladů.

Z pohledu klienta je to samozřejmě zcela legitimní postup. Ale jako profesionál musím upozornit i na druhý pohled: Fixovaná úroková sazba, která spoustě klientů nyní umožňuje mít peníze půjčeny za dvě až tři procenta, tyto klienty chrání a výrazně stabilizuje trh.

Pokud ale nové hypotéky fixované na vysokých sazbách budou lidé po poklesu sazeb hromadně refinancovat – a já dám boty na to, že budou – bude to nutně vyvolávat reakci na straně bank. A v důsledku to bude mít na trh negativní dopad.

Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Každý desátý Čech s hypotékou netuší, kdy mu končí fixace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.