Sazby hypoték začínají stagnovat. S nákupem nemovitosti raději počkejte

Analýza
Většina tuzemských bank zvýšila úroky u hypoték již v reakci na červnový růst základní úrokové sazby stanovované Českou národní bankou (ČNB). Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu tak za poslední měsíc vzrostla pouze o 0,04 procentního bodu a k 5. srpnu činila 6,28 procenta ročně.
Průměrná nabídková sazba hypoték na začátku srpna činila 6,28 procenta ročně. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

„Nyní se dá očekávat stagnace úrokových sazeb, kterou jsme předpovídali. Tu mohou vychýlit směrem dolů snad jen akční nabídky jednotlivých bank. Nicméně stagnace nemusí vydržet příliš dlouho, protože i odpůrce předchozího zvyšování základních sazeb guvernér ČNB Aleš Michl připustil jejich další možné zvýšení,“ informoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Podle něj můžeme jen doufat, že případné další zvýšení sazeb centrální banky nebude příliš dramatické a nepřispěje k dalšímu zvyšování splátek hypoték a tím zvýšení tlaku na již dnes tak zatížené rodinné rozpočty. Měsíční splátka hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,28 procent činí v srpnu 23 151 korun.

Oproti červenci, kdy měsíční splátka hypotéky vzrostla během jediného měsíce téměř o 1 150 korun, se tempo růstu měsíční splátky, která v srpnu vzrostla pouze o 77 korun, prakticky zastavilo. Zájemci o hypotéku přesto zatím nemohou příliš jásat. Na hypoteční trh dopadají nejen vysoké úrokové sazby, které byly na trhu naposledy v devadesátých letech, ale i přísnější pravidla pro poskytování hypoték, která od dubna zavedla ČNB.

PSALI JSME:
Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Další tisíce Čechů budou muset zapomenout na hypotéku

Kvůli rostoucím sazbám rostou měsíční splátky úvěru a je stále složitější dosáhnout na limit ukazatele DSTI, který limituje podíl měsíčních splátek žadatele o úvěr k jeho čistému měsíčnímu příjmu na 45 procent, u mladých pak na 50 procent. „Navíc ušetřit 10 %, resp. 20 % z ceny nemovitosti je při vysokých cenách nemovitostí stále obtížnější,“ uvedl Jiří Sýkora a dodal, že „zapomínat nesmíme ani na rostoucí ceny energií, které bydlení také značně prodražují“.

Kombinace vysokých cen nemovitostí, úrokových sazeb a měsíčních splátek se především pro mladé stává sen o vlastním bydlení za současných podmínek nedosažitelný. „Ceny nemovitostí často znemožňují splnit i limit příjmového ukazatele DTI, kdy hypotéka může činit maximálně 8,5násobek, u mladých pak devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele. Vlastní bydlení se tak postupně stává nedostupné i pro střední třídu,“ dodal hypoteční analytik.

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol, upozornil, že obrovské problémy budou mít hlavně domácnosti, které letos kvůli konci fixačního období čeká refinancování hypotéky. Uvažovaná splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun je oproti loňskému jaru o sedm tisíc korun vyšší. „Za celý rok to znamená rozdíl 84 tisíc korun, což je velmi zásadní zásah do rozpočtů mnoha rodin,“ uvedl Korec.

PSALI JSME:
Hypotéky se staly nedostupné i pro střední třídu

„Zatímco dlouhodobě platilo, že nový byt v Praze prostřednictvím hypotéky financuje polovina klientů, nyní jejich podíl klesl na pouhou pětinu. Zbytek tvoří investoři, kteří hledají v nemovitostech bezpečné zajištění proti současné enormní inflaci. Pro zájemce o vlastní bydlení je to špatná zpráva. Naděje na splnění tohoto snu mizí v nedohlednu,“ konstatoval šéf Ekospolu.

„S nákupem nemovitosti počkejte. Může být levněji,“ sdělil redakci hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda: „Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.

Pokles cen nemovitostí je podle jeho názoru třeba se stále vyšší pravděpodobností očekávat i nyní. „Česko je totiž teprve na začátku ekonomicky krizových let, kterých nakonec může být třeba pět. Ceny energií zůstanou vysoko po celou dobu, po niž se budeme zbavovat silné závislosti na ruských energiích, zejména na plynu,“ uvedl ekonom.

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí začnou letos klesat. Až o pět procent

Lidé by podle něj měli nyní s koupí nemovitostí počkat: „Za dva nebo tři roky budou totiž velmi pravděpodobně levnější jak samotné nemovitosti, tak hypotéky. Kvůli krizi, která Česko čeká, postupně zmírní inflace, takže Česká národní banka půjde nakonec s úroky dolů – a dolů zamíří také úroky na hypotékách. Nebude to ale hned.“

Podle HB Indexu, jenž je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky, ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo k částečnému zpomalení růstu nemovitostí, bytů a rodinných domů. Pozemky naopak atakovaly další rekordy. „Postupně se tak začínají projevovat kroky ČNB, které měly za cíl trh ochladit,“ informoval Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Podle něj vysoké úrokové sazby a snížený zájem o hypotéky prozatím ve druhém čtvrtletí neměly větší dopad na ceny nemovitostí. „Těch je na trhu dlouhodobý nedostatek, a i investice do nich je stále mezi veřejností brána jako vhodný cíl jejich investic. Očekáváme však, že v druhé polovině roku se tyto vlivy začnou více projevovat na snížení tempa růstu cen nemovitostí,“ dodal Feix.

PSALI JSME:
Byty dále zdražují. Pro investory je to dobrá zpráva

Tempo růstu cen nemovitostí ve druhém kvartále mírně zpomalilo především na trhu bytových jednotek a rodinných domů. I přesto ale u bytů jde o nadprůměrný růst přesahující kvartálně čtyři procenta. Byty meziročně podražily o 21 procent, rodinné domy o 19,9 procenta. Opačný trend vykazuje kategorie pozemků, jejichž růst mezičtvrtletně zrychlil na 5,7 procenta, meziročně tak dosáhl na nový rekord 23,9 procenta.

Vysoké tempo růstu cen bytových jednotek ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 4,1 procenta. „Zdá se, že trh začíná být po dlouhé době ovládán kupujícími, nikoliv prodávajícími. Růst cen táhly především kraje, naopak nemovitosti v Praze vykázaly nejmenší pohyb cen. Pražský trh s novostavbami zaznamenal stagnaci cen a třetinový propad prodejů. Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám hypoték převažovali u novostaveb kupující s vlastními finančními prostředky,“ dodal Feix.

Podle Feixe přetrvává zájem o menší rodinné domy v dobrém technickém stavu: „Naopak je viditelný propad poptávky po starších, energeticky náročných domech a těch, které jsou ve větší vzdálenosti od velkých měst. Důvodem jsou rostoucí ceny energií a pohonných hmot. Ceny materiálu a energií mají i dopad na stavební trh jako celek, a i z toho důvodu se individuální výstavba rodinných domů prakticky zastavila.“

PSALI JSME:
Sen o vlastním bydlení se v roce 2022 opět pro mnohé vzdálí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.