Sazby rostou, koruna posiluje na tříměsíční maximum

Analýza
Tento týden vycházel koruně na jedničku a páteční obchodování vše završilo posílením na dosah úrovně 25,65 CZK/EUR. Takto silná byla naše měna vůči euru naposledy v polovině února. I dnes koruna profitovala ze včerejšího jednání bankovní rady České národní banky (ČNB), respektive z vyšších tržních korunových sazeb a tedy i atraktivnějšího úrokového diferenciálu.
Koruna posiluje na tříměsíční maximum, dolar byl dnes nejlevnější od poloviny února. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Včera zveřejněná prognóza centrální banky nadále předpokládá letošní trojí zvýšení úrokových sazeb a oproti předchozí prognóze vyšší inflaci. Představení výsledku jednání doprovodil guvernér Rusnok relativně jestřábí rétorikou.

Dnešní setkání představitelů ČNB s analytiky na tržním sentimentu nic zásadního nezměnilo. Viceguvernér Mora byl v komentářích o něco umírněnější než včera guvernér Rusnok.

Optimismus na trhu ale udržela ranní tuzemská data za březen. ČNB ve své nové prognóze včera odhalila, že se svým letošním výhledem růstu HDP ve výši pouhých 1,2 procenta patří k největším pesimistům na trhu. Dnešní data ale zvyšují pravděpodobnost, že v další prognóze bude muset centrální banka růstový výhled významně zvednout.

PSALI JSME:
ČNB je výrazně pesimističtější než trh. V pomalejší vakcinaci vidí pětkrát větší problém

Příjemným překvapením byly zejména dnešní statistiky průmyslové produkce. Samotná výroba výrazně překonala tržní očekávání, když vykázala meziroční vzestup o 14,9 procenta. Přes nepříznivou pandemickou situaci, tuzemský a zahraniční lockdown i problémy se subdodávkami (například čipů v automobilovém sektoru – pozn. aut.) se průmyslovým podnikům podařilo proti únoru vyprodukovat o 3,2 procenta více.

Povzbudivé jsou navíc v před hledící indikátory typu PMI indexu či konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu, velkým příslibem pak jsou dnešní statistiky průmyslových objednávek, a to z domova i ze zahraničí.

Úspěšný průmysl pak stál i za povzbudivým výsledkem březnového zahraničního obchodu a zřejmě i za lepšími čísly celého hrubého domácího produktu za první čtvrtletí letošního roku. A ve finále nezklamala ani stavební výroba, zejména v segmentu inženýrského stavitelství.

PSALI JSME:
Průmysl roste navzdory chybějícím komponentám

Úspěšný závěr týdne zažila společná evropská měna. Ta se vůči dolaru během páteční seance dostala v odpoledních hodinách až téměř k 1,2150 USD/EUR. Euro potěšila již ranní čísla německé průmyslové výroby za březen i vyšší dynamika německých vývozů a hlavně dovozů. To vše naznačuje, že evropský motor v podobě německé ekonomiky začíná opět nabírat na obrátkách.

Za odpoledním skokem v kurzu eura ale stálo primárně zklamání z amerických čísel a spíše než o silnějším euru tak můžeme hovořit o oslabení dolaru. Počet nově vytvořených pracovních míst v americké ekonomice za duben výrazně zaostal za tržním očekáváním, k horšímu byla navíc revidována i data za předchozí měsíc. Výsledkem pak byl mírný nárůst míry nezaměstnanosti. Holt oživení amerického trhu práce nebude tak hladké, jak se trh domníval.

Úspěch koruny na trhu s eurem a dnešní odpolední oslabení dolaru se projevilo i na kurzu koruny vůči americkému dolaru. Ten dnes byl nejlevnější od poloviny února, když se kurz v dnešních odpoledních hodinách krátce dostal dokonce pod 21,15 koruny za dolar.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa. Za cenu rekordního schodku obchodní bilance

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.