Sběratelé milují kuriozity. Na Aukru se prodaly hodinky prezidenta Beneše

Zlaté kapesní hodinky značky Movado, které patřily prezidentu Eduardu Benešovi, sada prvorepublikových májovek či první číslo komiksového fanzinu AARGH! To jsou jen některé položky, které se v poslední době dražily na největším českém on-line tržišti Aukro.
Zlaté hodinky údajně v roce 1938 věnoval tehdejší prezident republiky Eduard Beneš svému blízkému spolupracovníkovi. Foto: Aukro

Hodinky údajně v roce 1938 věnoval tehdejší prezident republiky Eduard Beneš svému blízkému spolupracovníkovi. Jejich příběh dále pokračoval v roce 1992 v pražské aukci, ve které je získal kamarád posledního majitele. Artikl s potenciálně obrovskou sběratelskou hodnotou se prodal za 150 000 korun.

Osm knih Karla Maye vydaných v letech 1937-1938 nakladatelstvím Toužimský a Moravec se prodalo za 70 500 korun. Že i novodobé komiksy mají svou sběratelskou hodnotu, dokazuje prodej prvního čísla brněnského komiksového fanzinu z roku 2000 za částku 26 866 korun.

Menu z Titaniku

Právě sběratelská hodnota je tím, co při podobných prodejích rozhoduje. Například jídelní lístek poslední večeře na palubě Titaniku předtím, než se luxusní zaoceánská loď v roce 1912 potopila, se v roce 2015 na aukci v Texasu vydražil za 118 750 dolarů.

Poznávací značky z limuzíny, kterou jel americký prezident John F. Kennedy při návštěvě Dallasu, když byl 22. listopadu 1963 zavražděn, se pak prodaly za 100 000 dolarů.

Osm knih Karla Maye vydaných v letech 1937-1938 nakladatelstvím Toužimský a Moravec se prodalo za 70 500 korun. Foto: Aukro

Bunda, kterou měl na sobě astronaut Edwin „Buzz“ Aldrin během historicky první mise na povrch Měsíce v roce 1969, se loni vydražila za 2,8 milionu dolarů (68 milionů korun, pozn. red.). Podle aukční síně Sotheby’s, která prodej zajišťovala, jde o rekordní částku za jakýkoli předmět použitý při jednom z amerických letů do vesmíru.

Svatováclavské dukáty

Na prvním místě pomyslného žebříčku top květnových aukcí Aukra se umístila velmi vzácná novoražba svatováclavských dukátů z roku 1938, kdy na základě licenčních práv byla vyražena limitovaná edice 120 kusů pro doplnění numismatických sbírek. Jde zároveň o poctu autorům těchto nejoblíbenějších sběratelských mincí současnosti, pánům Jaroslavu Bendovi a Otakaru Španielovi.

„Ročník 1938 patří mezi nejvzácnější ročníky svatováclavských dukátů a chybí téměř ve všech sbírkách. K výrobě těchto dukátů bylo použito původní mincovní nářadí a matrice, které jsou uloženy v depozitáři mincovny v Kremnice,“ uvedl Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro k aukci za 945 000 Kč.

Za částku 225 000 korun se prodala další rarita – kilogramová investiční medaile Svatováclavské koruny. Medaile zobrazující nejstarší a nejvýznamnější součást českých korunovačních klenotů byla součástí kolekce s názvem Mince a bankovky od ivomakedonski.

PSALI JSME:
Kromě dukátů se v květnu na Aukro dražily i motoveterány

Veterán, puška i Hurvínek

Další místo v žebříčku květnových aukcí patřilo moto veteránům. ČZ 175 je jednomístný motocykl, vyvinutý Českou zbrojovkou Strakonice, vyráběný v letech 1935-1946. Motocykly byly dodávány tradičně pouze v černém lakování doplněném bílými ozdobnými linkami a chromovanými díly. Kousek prodaný na Aukru byl z roku 1937 a nový majitel byl za něj ochotný dát 189 000 korun.

Z jiné sběratelské kategorie se pak za 155 000 korun prodala křesadlová puška od zbrojaře Johanna Georga Dinckla, který žil v letech 1720 až 1770.

Tradičním sběratelským artiklem jsou obrazy. Dílo s názvem Zátoka se studnou zhotovil kombinovanou technikou kresby pastelkami a tužkou Jan Zrzavý. Součástí jeho prodeje za 154 000 korun byl i znalecký posudek. „Dílo pochází pravděpodobně z 1. poloviny 60. let 20. století,“ dodal Krejčíř.

Do top ten květnových aukcí se dostalo i violoncello, které je s největší pravděpodobností kopií mistrovského nástroje značky Carolus Bor. Dvorák z roku 1904. Prodalo se za 83 000 korun. Poslední sběratelskou lahůdkou pak bylo LP s názvem Jak Si Hurvínek S Máničkou Hráli Na Doktora, za které byl nový majitel ochotný dát 8 888 Kč.

PSALI JSME:
Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB