Sběratelské vášně v únoru? Na Aukru zvítězila zlatá mince

Sběratelé zažili v únoru hody. Na Aukru se prali o 2 300 let starou zlatou minci, moskvič, kterým jezdila VB či parádní funkční špindlovky s precizně zhotovenými figurami. Redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) o tom informovalo největšího českého on-line tržiště.
Starověká mince z období vlády Filipa Makedonského se letos v únoru umístila na prvním místě žebříčku únorových aukcí Aukra. Prodala se za téměř 168 tisíc korun. Foto: Aukro

Na prvním místě žebříčku únorových aukcí Aukra se umístila starověká mince, takzvaný statér, z období vlády Filipa Makedonského. Mince s lehkou patinou v nádherném sbírkovém stavu se prodala za téměř 168 tisíc korun. Druhou příčku žebříčku (prodáno za více než 160 tis. Kč, pozn. red.) získal pastel Jana Zrzavého.

„Jeho malby jsou oblíbené vzhledem k investičnímu potenciálu a prodané dílo Červená loďka na písčině je jasně prokazatelným originálem, který pochází přímo z majetku historičky umění a uznávané odbornice na tvorbu tohoto umělce, PhDr. Jany Orlíkové,“ sdělil redakci FAEI.cz Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro.

PSALI JSME:
Sběratelé milují kuriozity. Na Aukru se prodaly hodinky prezidenta Beneše

Třetí příčka žebříčku pak patřila Moskviči 427 kombi. Vůz, který se začal vyrábět v roce 1967 a mnozí jej mají v paměti jako auto používané Veřejnou bezpečností, se prodal za 128 000 korun. V únoru se na Aukru prodaly i stříbrné, francouzské špindlovky. A to za krásných 71 501 korun. Hodinky byly vyrobeny v období empíru kolem let 1800-1820.

V luxusní limitované edici se prodala i nejznámější a nejprodávanější kniha v dějinách lidstva – Bible. Pražské nakladatelství vydalo Zlatou Bibli na kvalitním křídovém papíře, se zlatým potiskem, přičemž každý kus je ruční prací. Zlatá Bible, která vyšla pouze v nákladu 600 kusů, je vázaná v rudé kůži a je doplněna o kování v rozích či zlatou sponu.

PSALI JSME:
Katechismus pro děti v praxi: Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?!

Také další aukce patřila milovníkům knih. Za celkem 50 tisíc korun se prodalo pět knih Karla Maye – Vinnetou z roku 1939 vydaných nakladatelstvím Toužimský a Moravec s ilustracemi Zdeňka Buriana. Sběratelskou lahůdkou z jiné kategorie byla aukce hokejové kartičky. Nováčkovská kartička útočníka Connora McDavida s jeho podpisem a patchem se prodala za 30 000 korun.

Že sběratelství nezná hranic, dokumentuje i aukce pivní lahve, která se prodala za 25 988 korun. „Šlo o láhev Českého akciového pivovaru v Moravské Ostravě, který byl založen v roce 1897. Byla to česká konkurence tehdy již fungujícího německého Strassmannova pivovaru a první pivo se zde uvařilo v roce 1898. Zajímavostí je, že nový pivovar byl pořízen z českého kapitálu,“ uvedl Pavel Krejčíř.

PSALI JSME:
Aukro se rozdělilo. Na „bazar“ a na „sběratelství & umění“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB