Sberbank zvýšila čistý zisk o 97 procent na 494 miliony

Za tři čtvrtletí letošního roku Sberbank CZ dosáhla rekordního čistého zisku po zdanění ve výši 494 miliony korun, který tak meziročně vzrostl o 97 procent. K dosažení nejlepšího hospodářského výsledku v dosavadní historii Sberbank v České republice přispěly vyšší výnosy z čistých poplatků a provizí, vyšší úrokové výnosy a zároveň nižší provozní náklady. Pozitivní vliv měla i vysoká kvalita úvěrového portfolia, která přispěla ke snížení opravných položek, informovala banka v tiskové zprávě.
Ilustrační foto: Sberbank

V segmentu fyzických osob, tj. občanů a drobných podnikatelů, banka dosáhla dobrých výsledků v prodeji úvěrových i depozitních produktů. Oblast firemních klientů byla úspěšná zejména z pohledu provozních výnosů. V segmentu malých a středních firem rostly především úrokové výnosy.

Sberbank rovněž vstoupila do nových oblastí financování (např. fintech nebo e-commerce) a během prvních tří čtvrtletí realizovala významné úvěrové obchody, které měly pozitivní vliv na celkový výsledek. Sberbank současně dále upevňovala pozici preferované banky pro financování zemědělství a českých firem vyvážejících do Ruské federace a zemí SNS.

Jediným akcionářem Sberbank CZ je rakouská Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni, kterou vlastní skupina Sberbank – největší ruská banka se sítí dvaceti tisíc poboček. V bance podle dostupných informací drží 60procentní podíl Ruská centrální banka, ostatní akcie jsou obchodovány na akciových trzích. Odhaduje se, že 12 % akcií mají ruští investoři (podle agentury Reuters jde o ruské miliardáře) a že asi pětinový podíl připadá na investory, kteří nejsou z Ruské federace.

PSALI JSME:
Sberbank dosáhla nejlepšího výsledku ve své historii

Po výnosové stránce se bance zatím letos dařilo lépe než vloni. Čisté úrokové výnosy vzrostly o šest procent a dosáhly výše 1,37 mld. Kč. Čisté výnosy z poplatků a provizí se meziročně zvýšily o 12 % na celkových 314 milionů korun. Správní náklady se meziročně snížily o devět procent na 1,06 miliardy korun, a to i přesto, že banka meziročně více investovala do vývoje a IT.

„Náklady na úvěrové ztráty z úvěrového portfolia se i nadále drží na nízké úrovni, což odráží jak dobrou kvalitu úvěrového portfolia, tak úspěšné řešení nesplácených úvěrů a příznivou makroekonomickou situaci v České republice,“ uvedl Dušan Baran, finanční ředitel a místopředseda představenstva Sberbank.

Bilanční suma Sberbank za první tři čtvrtletí roku 2019 dosáhla výše 79,2 mld. Kč. Celkový objem úvěrů poskytnutých klientům dosáhl k 30. 9. 2019 výše 61,1 miliard korun, zatímco klientské vklady vzrostly na částku 66,9 mld. Kč. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém portfoliu se za první tři čtvrtletí roku 2019 snížil z hodnoty 2,6 % k 31. prosinci 2018 na 1,7 % v září 2019.

PSALI JSME:
Sberbank CZ za rok 2017 zvýšila zisk na 424 miliony korun

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru