Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Názor
Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pátek stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183 miliard korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 miliardy korun, což odráží zejména vyšší daňové příjmy.
Vláda již avizovala, že v červenci představí novelu současného rozpočtu, který dosud pro letošek počítal se schodkem ve výši 280 miliard korun. Ilustrační foto: Vláda ČR

V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu by letos mohl skončit v rozmezí 300-330 miliard korun, oproti původně schváleným 280 miliardám korun.

Růst mezd, zaměstnanosti, ale i zvýšená inflace pomáhají rozpočtu k vyšším daňovým příjmům. Jejich celkový meziroční nárůst o 74,2 miliardy korun souvisel zejména s vyšším inkasem daně z přidané hodnoty, daně z příjmů právnických osob, spotřebních daní a příspěvků na sociální zabezpečení.

Za plánem pravděpodobně dále zaostává čerpání prostředků z EU, kde bylo do konce června vyčerpáno lehce přes 32 procent celoročního plánu (loni touto dobou to bylo 48 %, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Schválený rozpočet se letos patrně splnit nepodaří

Snížení výdajů (o 7,9 mld. Kč) bylo spojeno především s odezněním výplaty „pandemických“ kompenzací. Na neinvestičních transferech podnikatelům bylo loni do konce června vyplaceno více než 85 miliard korun (z toho téměř 49 mld. v souvislosti s „covidovými“ programy), přičemž letos to bylo 34,1 miliardy korun.

Naopak nárůst výdajů byl patrný v kapitole sociálních dávek, a to zejména v důsledku s valorizace starobních důchodů (+ 18,3 mld. Kč). Dočasné zvýšení platby za tzv. státní pojištěnce zvyšuje i transfery fondům zdravotního pojištění.

To bude nicméně do značné míry ve druhé polovině roku kompenzováno opětovným snížení těchto plateb tak, aby v průměru zůstaly na úrovni roku 2021. Meziročně vyšší o 4,4 miliardy korun byly i výdaje na obsluhu státního dluhu, na které bylo do konce června vynaloženo již 23 miliard korun.

To je důsledkem rostoucích výnosů státních dluhopisů, což souvisí s vysokými inflačními tlaky, na které centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb. Patrný byl také meziroční nárůst u kapitálových výdajů (+ 8,3 mld. Kč), mj. na dopravní infrastrukturu.

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu letos zamíří nad 300 mld. Kč

Deficit státního rozpočtu letos by letos mohl skončit pod 330 miliardami korun. Vláda již avizovala, že v červenci představí novelu současného rozpočtu, který dosud pro letošek počítal se schodkem ve výši 280 miliard korun.

Vzhledem k výraznému vlivu nových vládních diskrečních opatření na výdajové straně zejména v souvislosti s vysokými cenami energií, jejichž parametry však dosud nebyly definitivně schváleny, stále panuje ohledně letošního roku zvýšená nejistota. Na základě vyjádření představitelů vlády je nicméně pravděpodobné, že hospodaření státu letos nakonec skončí se schodkem pod 330 miliard korun.

Vývoj ve zbytku roku je podle nás také silně podmíněn dalším hospodářským vývojem, okolo kterého v době války na Ukrajině identifikujeme značná rizika, mimo jiné v souvislosti s hrozbou zastavení dodávek ruského plynu do Evropy, které by vedlo nejen k odstávkám některých klíčových odvětví ekonomiky, ale vytvářelo i značný tlak na státní rozpočet.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda v tichosti plánuje „sekeru“ přes 1 200 miliard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB