Sedláci jsou naštvaní a lidé se začínají bát deflace

Český statistický úřad ve středu zveřejnil nová data o vývoji cen v jednotlivých segmentech ekonomiky. Po posledních protestech zemědělců je zajímavý zejména vývoj cen zemědělských výrobců. Tady ceny meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta, nicméně meziročně klesly o neuvěřitelných 19,8 procenta. To je devátý pokles cen v řadě.
Potraviny zlevnily v lednu jen o necelá čtyři procenta. To je málo, měly by zlevnit mnohem více. Maloobchod by měl být férovější. Data signalizují nehorázné marže. Ilustrační foto: Pixabay.com

To vysvětluje naštvanost sedláků. V rostlinné výrobě totiž ceny klesly o 25,3 procenta. Nižší byly ceny olejnin o 27,7 procenta a obilovin o 36,5 procenta. Chápu, že si to mnozí vysvětlují přílivem ukrajinských komodit. Na trhu je evidentně přebytek nabídky nad poptávkou. Toto bude muset řešit celá EU, protože je to problém celé Evropy. České řešení bude nedostatečné, ať bude jakékoli.

Překvapivě na pultech zlevnily v lednu potraviny jen o necelá čtyři procenta. To je málo. Je možné, že mají obchodníci dlouhodobě nasmlouvané ceny, ale kdyby byl trh pružný, měly by potraviny na pultech zlevnit mnohem více. Maloobchod by měl být férovější. Data signalizují nehorázné marže.

Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně zvýšily o 2,5 procenta, meziročně byly ale nižší o 1,8 procenta. To je první pokles od listopadu 2020. To znamená, že se vracíme tam, kde jsme byli před válkou na Ukrajině. Při pohledu na jednotlivé položky mě zaujal meziroční pokles cen základních kovů o 12,3 procenta, potravinářských výrobků o 5,3 procenta, ropy a zemního plynu o 19,5 procenta.

To je prostě velký pokles. Lze proto chápat, že se řada lidí začíná bát deflace. Vývoj cen výrobců je jasným argumentem pro výrazný pokles úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Obvykle totiž platí, že ceny výrobců předcházejí ceny, které vidíme na pultech obchodů.

To znamená, že touto logikou by po poklesu cen výrobců měly klesnout i ceny spotřebitelské. To je něco, co se nebude centrální bance líbit. Deflace je mnohými ekonomy považována za horší než inflace, protože se špatně léči. Předpokládám, že ČNB bude proto nejen snižovat úrokové sazby, ale i bránit koruně ve větším oslabení. Nedivil bych se, kdyby přišly časem intervence.

Mnohé české ceny musí klesnout, jinak jsme nekonkurenční. To se projevuje i v cenách spotřebitelských. Právě jsem se vrátil z Německa a viděl, že ceny espressa v malých městech jsou podstatně nižší než v Praze. Něco je špatně.

Problém je zajímavý i z celoevropského pohledu. Ceny v průmyslu klesají tak moc, že se nestačíme divit. V prosinci se ceny v EU meziročně snížily o deset procent. Ceny klesly nejvíce v Irsku a to o 43,5 procenta, v Itálii o 20,5 procenta. Evropská centrální banka na to ovšem zatím vůbec nereaguje. To není normální. Ekonomická teorie trpí. Toto je ohromný alarm.

Kromě dat cen ze zemědělství a průmyslu jsme se dozvěděli i to, že ceny stavebních prací se meziměsíčně nezměnily a meziročně byly vyšší o dvě procenta. To je nepříjemné. Není tady prostor k většímu zlevnění novostaveb. Bydlení proto zůstane drahé a pro velkou část populace nedostupné, což se pochopitelně projeví v náladě společnosti a voličských preferencích.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 10
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Pepa

    Lidé se budou bát deflace ?? – který „odborník“ napsal takový nesmysl. ..

      • Oc Och

        Proto je lepší koruna ať si tvrdí co chtějí ecb drží sazby aby přes inflaci pomohla jihu a obrala bohatý sever a už roky

  2. om oma

    A dost… mám sice jen VŠ Ekonomku… ale kdy kdo slyšel, že by se běžný občan bál deflace… (deflace – zjednodušeně zhodnocení měny). Občan a jednotlivci NIKDY. Ano kdyby byla dlouhodobé a dvouciferná, pádivá… tak ano. Jelikož by to ohrozilo trh, ale jako občan co má kus úspor ve fiatu toto vítám. Zvlášetě po období kdy inlface byla DESÍTKY PROCENT… Pane Pikora, většinou máte články obstojné, ale uchylovat se k tomuto kecu v nadpisu, to je pod Vaši úroveň…

  3. Ha Hardy

    Lidé se deflace bát nebudou, nikdy ji totiž nezažili. A jestli se ceny a hodnota úspor vrátí před rok 2020, budou jen rádi. To se ovšem netýká vlády, bank a ostatních spekulantů.

  4. KN Karel Nový

    Občané se k smrti vyděsili, že v obchodech se začne zlevňovat…

  5. Ji Jiří

    Lidé se bojí deflace = lidé se bojí, že si za stejné množství peněz koupí více.
    Deflace je horší než inflace = pokud uvažujete, a to zcela mylně, že inflace je nekonečný růst v excelovských tabulkách a že deflace je opak, pak přiznáváte, že setrvalý odliv peněz od lidí k superbohatým se obecně propsal do učebnic a je tato LEŽ brána jako pravda.
    Autor je imb*cil, byť s vysokoškolským titulem.

  6. J. J.Š.

    Nemám sice ekonomické vzdělání, ale myslím si, že se „lidé“ (myslím tím spotřebitele) krátkodobé deflace bát nemusí. Například v Japonsku, jak jsem někde četl, se s deflací potýkají desetiletí, a přesto je tam asi vysoká životní úroveň. Deflace znamená pokles zisků výrobců/prodejců, pokles spotřebitelských cen a tím i oživení trhu po předešlé prudké inflaci, tedy jakýsi ozdravný proces.

  7. ja jarda

    Pár poznámek obyčejného skladníka z Náchoda:
    1) Inflace:= je růst množství peněz v oběhu a nikoliv růst cen. Tedy příčina a důsledek viz např. MV=PY v „modernější“ verzi MV=PYr, neboli tzv. rovnice směny jejíž autorem je Simone Newcomb a ne Irving Fisher jak říkají lidé, kteří tvrdí, že inflace je růst cen. No škoda, že nikdy nečetli článek o zhodnocení (znehodnocení) dolaru v USA od Newcomba a asi nikdy nečetli „Knížku“ od Fishera z roku cca 1911.
    Pozn. samozřejmě rychlost je předpokládaná konstatní a neexistuje pozitivní vztah mezi množstvím peněz v oběhu a reálným důchodem jak nás po desetiletí přesvědčůjí „rádoby“ keynesovci, kteří ani neumí odvodit model důchod výdaje (AE=Y,model pod ůhlem 45°).
    2) deflace:= je oplak inflace. Tedy v tomto případě stažení množsví peněz z oběhu. A v jeho důsledku dochází k poklesu cen.

    3) atd. atd.

    PS1): proč by se někdo měl bát toho, že je bohatší?
    PS:2) autorovi doporučuji si přečíst „něco“ od Miltona Friedmana, např. Za vším hledej peníze. Hádám, že po přečtení této knihy bude asi v šoku

  8. ja jarda

    jarda oprava.
    mesprávně je uvedeno:“Tedy příčina a důsledek viz např. MV=PY v „modernější“ verzi MV=PYr“
    správně mělo být uvedeno: „Tedy příčina a důsledek viz např. MV=PT v „modernější“ verzi MV=PYr“ …jak si jistě pozorný čtenář všiml.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB