Nejen důchodci. Slevovými letáky listuje i mnoho mladých Čechů

Průzkum
Tištěné letáky, v nichž supermarkety a další obchody lákají zákazníky na slevové akce, čtou aspoň občas dvě třetiny českých spotřebitelů. Vyplývá to z průzkumu, který redakci FAEI.cz poskytla Česká distribuční, největší rozesilatelem tištěných letáků v zemi. Analýza také nabourává zažitou představu, že podle letáků nakupuje výhradně starší generace.
České supermarkety se od konce loňského roku předhánějí ve slevových akcích. Ilustrační foto: Penny

Důchodce, který se slevovým letákem v ruce objíždí supermarkety po městě a v každém nakoupí nějaké zboží v akci. Taková je zažitá představa mnoha lidí o tom, kdo využívá písemné podklady pro spořivé spotřebitele.

Jenže výzkum agentury STEM/MARK pro Českou distribuční ukazuje, že ve slevových letácích listuje i nemálo mladých Čechů. Významně k tomu přispělo všeobecné zdražování z posledních let. Letáky kvůli tomu začalo v uplynulém roce nově sledovat deset procent spotřebitelů. Častěji jde přitom o mladé lidi ve věkové kategorii 18 až 29 let, kde letáky sleduje každý pátý člověk.

O pětinu také narostl počet lidí, kteří letáky sledují více než v minulosti, a to napříč všemi věkovými skupinami. Polovině čtenářů letáků v nich nic zásadního nechybí, ostatní by uvítali zejména širší nabídku nebo soutěže. Mladá generace by nejvíce ocenila uvádění nutričních hodnot produktů nebo receptů, kterými by se mohla inspirovat.

PSALI JSME:
Ve slevě. Některé zboží už Češi v supermarketech nenakupují jinak

Pravdou ale je, že zájem o tištěné letáky skokově narůstá po 45 letech věku. Zatímco ve věkové kategorii 18 až 29 let čte letáky třetina spotřebitelů, v kategorii 45 až 59 let je to už 53 procent a od 60 let dokonce 61 procent zákazníků.

Zdroj pro dvě třetiny zákazníků

Průzkum také ukázal, že tištěné letáky čtou alespoň občas dvě třetiny českých spotřebitelů. Jako pravidelný zdroj informací o nabídkách obchodníků je využívá čtvrtina zákazníků, což je více než u jakékoli jiné formy marketingu a reklamy.

„Celkem devět z deseti čtenářů tištěných letáků se na jejich základě někdy rozhodlo k nákupu. Pro více než třetinu spotřebitelů jsou informace z letáků častým impulsem k nákupu,“ konstatoval Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace České distribuční. Dodal, že jako jednu z výhod uvádějí uživatelé letáků to, že nemusejí nikam uvádět své osobní údaje nebo instalovat a neustále aktualizovat různé aplikace.

Letáky do schránky dostávají dvě třetiny domácností, necelá polovina je také pokaždé čte. Pouze sedm procent dotázaných reklamu ve svých schránkách striktně odmítá. V devíti z deseti domácností, které letáky dostávají, je čtou, i když se zrovna nechystají nakupovat.

PSALI JSME:
Začali lidé utrácet? Tržby obchodníků poprvé po roce a půl vzrostly

Bezmála polovina čtenářů letáků se při každém nákupu rozhoduje podle slevových akcí, které v nich najde. Výrazná většina spotřebitelů také alespoň občas sestavuje svůj nákupní seznam právě podle tištěných letáků. Pouze deset procent dotázaných uvedlo, že se při přípravě nákupního seznamu nikdy akčními letáky neinspiruje.

Šestiprocentní sleva? Počkejme si

Analýza České distribuční ukázala, že vybrané základní potraviny včetně lahvového piva stojí v lednových akcích 678 korun, což je o šest procent méně než ve stejném měsíci před rokem. Firma vycházela právě ze slevovaných akcí největších obchodních řetězců s potravinami.

„Z naší aktuální analýzy vyplývá, že u většiny základních potravin došlo k meziměsíčnímu poklesu cen. Za máslo nebo bílé pečivo zaplatíme o pětinu méně. Pouze čtyři ze třinácti zkoumaných položek jsou začátkem roku dražší, jde však o zdražení v řádu nižších jednotek procent,“ sdělil Jaroslav Staněk z České distribuční.

PSALI JSME:
Levnější potraviny? Supermarkety bojují o svou pověst, ale i zisk

Ačkoli obchodníci spustili na přelomu roku rozsáhlou marketingovou kampaň, aby přesvědčili zákazníky o zlevňování nabízeného zboží, podle Víta Hradila, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus, je zapotřebí si počkat na komplexní data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nelze podle něj vyloučit dokonce ani to, že potraviny i navzdory jejich přeřazení do nové nižší sazby DPH nezlevní. Ve svém vyjádření pro České noviny současně uvedl, že řetězce nemají moc prostor pro zdražování.

„Varování některých obchodníků, že máme čekat zdražení až o deset procent, se od začátku jevila jako poněkud přehnaná. Náklady v zemědělství i u potravinářů během roku 2023 naopak klesaly, v některých případech pak poměrně výrazně. Prodejci navíc narážejí na utlumenou spotřebitelskou poptávku, což limituje jejich prostor ke zdražování,“ konstatoval Hradil.

PSALI JSME:
Obchody se předhánějí ve slevách. Klesly ceny dostatečně?

Zavřít reklamu ×
  1. Díky odporné pětikoalici budou listovat letáky i z vyšší třídy….ZN.Ožebračíme všechny.Už jen přejít na euro…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.