Sedm rad, jak najít spolehlivého nájemníka a jak si ho udržet

Názor
Máte volné peníze a chcete je investovat do bytu, který pak budete dále pronajímat? Nebo jste zdědili nemovitost a chystáte její rekonstrukci za účelem dalšího pronájmu? V obou těchto případech budete stát před důležitou otázkou: Jak najít spolehlivého nájemníka, který vám bude pravidelně platit, neuteče po půl roce a byt nezdevastuje? A jak si ho následně udržet?
U inzerátu nesmí chybět půdorys nemovitosti, jinak se vám budou hlásit desítky zájemců, kteří pak mohou být reálnou dispoziční podobou nemovitosti zklamáni. Foto: Pixabay

Kvalitní nemovitost = kvalitní nájemník

Pokud chcete sehnat spolehlivého nájemníka, měla by být nemovitost čistá, bez závad, s funkčním vybavením. To neznamená, že musí být luxusní. Ale omlácené zdi ani kapající vodovod vám vysněného nájemce rozhodně nepřilákají. A samozřejmě rozhoduje i konkrétní lokalita a její občanská vybavenost. Prostě nabízejte k pronájmu takový byt, kde byste sami chtěli bydlet.

Nájemník je obchodní partner

Nájemník vám přináší peníze, váš vztah se proto snažte kultivovat stejně jako jakékoliv jiné obchodní partnerství. Časté „inspekční“ návštěvy bytu oboustrannou důvěru do vašeho vztahu s nájemníkem nepřinesou. Lepší je dát důraz na prevenci a soustředit se na samém začátku na výběr vhodného nájemníka.

PSALI JSME:
Pronajímáte byt? Nájemníka si předem pořádně prověřte

Zvýhodnění za spolehlivost

Pokud kvalitnímu nájemníkovi nabídnete lepší podmínky než ostatní pronajímatelé, zvýšíte pravděpodobnost, že zůstane déle. Můžete například nastavit výši nájmu trochu níže, než je běžné.

Bonus navíc

Platí váš nájemník pravidelně, včas a nejsou s ním žádné problémy? Co mu poděkovat a dát mu najevo, že jste s ním spokojeni formou voucheru na dobrou večeři? I maličkost, která zahřeje u srdce, mu udělá radost, protože se to běžně nedělá. Prohloubíte vzájemné sympatie a zvýšíte pravděpodobnost, že zůstane déle.

Důvěřujte, ale prověřujte

Po světě ale bohužel nechodí jenom vysnění nájemníci. Jak při pronajímání bytu vybrat například z deseti zájemců toho pravého? Předkládání výpisu z účtu tu zatím není zvykem, na rozdíl třeba od Švýcarska. Ale určitě se můžete zeptat, kde dotyčný pracuje – většinou se to dá snadno ověřit. A vyžádat si kontakt na minulého pronajímatele kvůli referenci. Také se vyplácí prověřit si digitální stopu zájemce – sociální sítě, Google i veřejné exekuční a insolvenční rejstříky dokážou odhalit spoustu informací.

PSALI JSME:
Nenechte se oholit ani od domácího

Kauce vám sníží riziko

Pokud je o pronájem vašeho bytu velký zájem, nemusíte se bát nasadit laťku požadavků vysoko, a eliminovat tak „nekvalitní uchazeče“. Určitě lze doporučit kauci ve výši dvou měsíčních nájmů. Při dodržení dalších pravidel tak můžete eliminovat méně solventní zájemce, z nichž mnozí by se brzy mohli proměnit v neplatiče.

Pozor na „vzory“ na internetu

Dejte si pozor na různé vzory, které najdete na internetu. Vyskytuje se v nich spousta chyb a nesmyslů, které mohou být v rozporu se zákonnými ustanoveními. Klíčová je proto kvalitně napsaná smlouva od realitního makléře nebo specializovaného právníka. Nutností jsou také profesionální fotografie nemovitosti, její příprava na prezentaci i prohlídky. A pokud chcete ušetřit čas, u inzerátu nesmí chybět půdorys nemovitosti, jinak se vám budou hlásit desítky zájemců, kteří pak mohou být reálnou dispoziční podobou nemovitosti zklamáni.

Autor je realitní makléř a zakladatel realitní kanceláře Qara
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Važte si dlouholetých nájemníků, krátkodobý pronájem nese větší rizika

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru