Sedmá šokující předpověď pro rok 2022: Indie se stane členem Rady pro spolupráci arabských států

Téma týdne
Přichází fáze drastických změn geopolitických aliancí našeho světa. Státy musí reagovat na nechutný koktejl nové deglobalizační geopolitiky a mnohem vyšších cen energií. Země závislé na dovozu většiny svých energetických zdrojů se budou muset v rychle se deglobalizujícím světě pořádně otáčet, aby dokázaly změnit orientaci strategických spojenectví a zabezpečit si dlouhodobé dodávky energií.
Aliance s Radou pro spolupráci arabských států by pro Indii znamenala zmírnění energetické nejistoty a přinesla dlouhodobé importní závazky. Ilustrační foto: Pixabay.com

O jednu takovou alianci může projevit zájem také Indie, proslulá svým technologickým sektorem. Připojila by se k Radě pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC) jako člen bez hlasovacího práva, případně v rámci nějaké zóny volného obchodu.

Taková aliance by pro Indii znamenala zmírnění energetické nejistoty a přinesla dlouhodobé importní závazky. Meziregionální obchodní zóny zajistí produkci a investice „blíž k domovu“, spolehlivé dodávky pro Indii a spolehlivý cílový trh pro GCC.

PSALI JSME:
Šestá šokující předpověď pro rok 2022: Ženská redditová armáda vytáhne do boje proti korporátnímu patriarchátu

Tato aliance pomůže zemím GCC položit základy, na nichž je možné plánovat budoucnost nejen v oblasti ropy a zemního plynu, a Indii umožní urychlit další rozvoj díky obrovským novým investicím do infrastruktury a zvyšování zemědělské produktivity spolu s dovozem fosilních paliv, která jí v delším časovém horizontu pomohou na cestě k bezemisní budoucnosti.

V příštím roce, kdy bude na trzích značná volatilita, bude indická rupie mnohem odolnější než jiné měny z rozvojových trhů. Na indickém akciovém trhu dojde začátkem roku 2022 ke korekci, která jej stáhne na úroveň ostatních akciových trhů, nakonec ale oproti minimu daného roku ještě dost posílí.

Autor je hlavní investiční analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šokující předpovědi pro rok 2022: Přichází revoluce!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB