O jednu takovou alianci může projevit zájem také Indie, proslulá svým technologickým sektorem. Připojila by se k Radě pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC) jako člen bez hlasovacího práva, případně v rámci nějaké zóny volného obchodu.
Taková aliance by pro Indii znamenala zmírnění energetické nejistoty a přinesla dlouhodobé importní závazky. Meziregionální obchodní zóny zajistí produkci a investice „blíž k domovu“, spolehlivé dodávky pro Indii a spolehlivý cílový trh pro GCC.
Tato aliance pomůže zemím GCC položit základy, na nichž je možné plánovat budoucnost nejen v oblasti ropy a zemního plynu, a Indii umožní urychlit další rozvoj díky obrovským novým investicím do infrastruktury a zvyšování zemědělské produktivity spolu s dovozem fosilních paliv, která jí v delším časovém horizontu pomohou na cestě k bezemisní budoucnosti.
V příštím roce, kdy bude na trzích značná volatilita, bude indická rupie mnohem odolnější než jiné měny z rozvojových trhů. Na indickém akciovém trhu dojde začátkem roku 2022 ke korekci, která jej stáhne na úroveň ostatních akciových trhů, nakonec ale oproti minimu daného roku ještě dost posílí.
Autor je hlavní investiční analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)