Sedmá šokující předpověď pro rok 2023: S cílem zkrotit inflaci bude zavedena cenová regulace

Téma týdne
Z historie víme, že se s válečným hospodářstvím pojí přídělový systém a regulace cen. Ani tentokrát to nebude jinak – tvůrci politik zavedou přísnou cenovou regulaci, která povede k řadě nezamýšlených důsledků.
V roce 2022 už se první chaotické iniciativy pro zvládnutí inflace objevily. Populární jsou zejména daně z mimořádných zisků energetických firem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dokud nebudou zajištěny dlouhodobé energetické potřeby, inflace bude pokračovat, což si vyžaduje nějaké řešení. Všechny války s sebou přinesly regulované ceny a přídělové systémy. Na první pohled je to stejně nevyhnutelné, jako ztráty na životech.

V roce 2022 už se první chaotické iniciativy pro zvládnutí inflace objevily. Populární jsou zejména daně z mimořádných zisků energetických firem. Vlády přitom nevyužívají tak osvědčený nástroj, jakým je přídělový systém.

PSALI JSME:
Šokující předpovědi 2023: Válečná ekonomika

Místo toho aktivně subvencují nadměrnou poptávku tím, že spotřebitelům zastropují ceny tepla a elektřiny. Ve Francii krachují podniky veřejných služeb a musí se znárodňovat. Účet zaplatí vláda a následně inflací postižená měna.

Pak tu máme patrně k nezdaru odsouzenou snahu západních úředníků zastropovat ceny ruských energií. Cílem je připravit Rusko o příjmy a snad i zlevnit ropu dováženou odjinud, ale nejspíš se nepodaří ani jedno.

PSALI JSME:
EU se konečně dohodla na stropu na ruskou ropu

Ve válečné ekonomice se bude vládní ruka nemilosrdně roztahovat, dokud cenové tlaky budou ohrožovat stabilitu. Politici si myslí, že rostoucí ceny nějakým způsobem naznačují selhání trhu a že je zapotřebí více intervencí, aby se zabránilo destabilizaci ekonomiky inflací.

V roce 2023 proto očekávejte rozšíření cenové a mzdové kontroly, možná dokonce vznikne něco jako Národní výbor pro ceny a příjmy, který bude založen ve Velké Británii a v USA.

PSALI JSME:
Kontrola marží u potravin připomíná komunismus

Výsledek nebude ovšem žádný, jak to u vládní politiky většinou chodí. Bude to zákon nezamýšlených důsledků. Regulace cen bez toho, aby se vyřešil hlubší problém, nejenže způsobí další inflaci, ale zároveň ohrožuje poškození struktury celé společnosti.

Životní úroveň bude klesat, protože výrobci nebudou motivováni k produkci a bude docházet ke špatné alokaci prostředků a investic. Zvýšenou produktivitu a efektivitu totiž mohou prostřednictvím investic zajistit pouze tržní ceny.

Autor je hlavní investiční ředitel Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zažívá rekordní pokles životní úrovně. S výjimkou důchodců

Zavřít reklamu ×
  1. A nejen auta . ale i kola , koloběžky a jiné kraviny , které stejně nebudete mít kde a jak nebíjet ! Atˇ žije Brusel a celá smečka ignorantů v ní ! Toto je slepá ulice a nikam nevede !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.