Šestá šokující předpověď pro rok 2023: Spojené království uspořádá referendum o zrušení brexitu

Téma týdne
Rekordně krátké funkční období britské premiérky Liz Trussové objasnilo politické dilema Spojeného království: Snížení daní na straně nabídky a dotace na energii zvyšující poptávku jsou toxickým koktejlem pro dluhopisové a měnové trhy země, která má deficitní jak rozpočet, tak i obchodní bilanci.
V roce 2022 převzalo nad Británií vládu duo Rishi Sunak (na snímku) a Jeremy Hunt. Ilustrační foto: HM Treasury - https://www.gov.uk/government/news/chancellor-hails-global-cooperation-as-landmark-tax-reforms-aimed-for-2023 image, OGL 3

Od dua Trussová – Kwarteng (její ministr financí – pozn. red.) v roce 2022 převzalo vládu duo Rishi Sunak – Jeremy Hunt, které přináší depresivní fiskální úspornost pouze prostřednictvím zvýšení daní a škrtů ve výdajích.

Zvyšuje to udržitelnost dluhové trajektorie Spojeného království? Na čas možná. Ale je to jen alternativní toxický koktejl k prudkému inflačnímu resetu, který by Trussová – Kwarteng mohli přinést, kdyby dostali šanci.

V roce 2023 se páru Sunak – Hunt podařilo dostat popularity konzervativců na neslýchaná minima, protože jejich brutální fiskální program vrhá Spojené království do zdrcující recese, kdy prudce stoupne nezaměstnanost a paradoxně také stoupají schodky, protože daňové příjmy vysychají.

PSALI JSME:
Britská libra prudce padá, koruna je vůči ní nejsilnější v historii

Propukají demonstrace, které požadují, aby Sunak vypsal předčasné volby. Uprostřed ekonomického krachu průzkumy veřejného mínění dokonce i v Anglii a Walesu naznačují pochybnost o moudrosti brexitu.

Mnozí poznamenávají, že drtivá většina mladé generace byla proti brexitu, přičemž více než 80 procent 18 až 24letých hlasovalo pro setrvání v Unii, oproti téměř dvěma třetinám lidí ve věku nad 65 let, jež hlasovaly pro odchod. Mnoho z nich od té doby zemřelo a velmi málo z nich je stále na trhu práce.

PSALI JSME:
Londýnskou burzu ničí brexit a nové regulace

Sunak tedy nakonec ustoupí a vyhlásí volby, aby umožnil novému profilu konzervativců, aby převzal kontrolu nad potlučenou stranou. Vůdce labouristů Keir Starmer, který zaznamenal širokou podporu pro druhé referendum o brexitu a Liberální Demokraté prudce rostoucí v průzkumech, protože také volají po novém referendu, se profilují na nesouhlasu s brexitem.

Dokonce podporují druhé referendum o opětovném připojení k EU. Labouristická vláda převezme moc ve třetím čtvrtletí a slibuje referendum o unbrexitu na 1. listopadu 2023. Pak v referendu zvítězí znovupřipojení.

Autorka je tržní analytičkou Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.