Šestá šokující předpověď pro rok 2023: Spojené království uspořádá referendum o zrušení brexitu

Téma týdne
Rekordně krátké funkční období britské premiérky Liz Trussové objasnilo politické dilema Spojeného království: Snížení daní na straně nabídky a dotace na energii zvyšující poptávku jsou toxickým koktejlem pro dluhopisové a měnové trhy země, která má deficitní jak rozpočet, tak i obchodní bilanci.
V roce 2022 převzalo nad Británií vládu duo Rishi Sunak (na snímku) a Jeremy Hunt. Ilustrační foto: HM Treasury - https://www.gov.uk/government/news/chancellor-hails-global-cooperation-as-landmark-tax-reforms-aimed-for-2023 image, OGL 3

Od dua Trussová – Kwarteng (její ministr financí – pozn. red.) v roce 2022 převzalo vládu duo Rishi Sunak – Jeremy Hunt, které přináší depresivní fiskální úspornost pouze prostřednictvím zvýšení daní a škrtů ve výdajích.

Zvyšuje to udržitelnost dluhové trajektorie Spojeného království? Na čas možná. Ale je to jen alternativní toxický koktejl k prudkému inflačnímu resetu, který by Trussová – Kwarteng mohli přinést, kdyby dostali šanci.

V roce 2023 se páru Sunak – Hunt podařilo dostat popularity konzervativců na neslýchaná minima, protože jejich brutální fiskální program vrhá Spojené království do zdrcující recese, kdy prudce stoupne nezaměstnanost a paradoxně také stoupají schodky, protože daňové příjmy vysychají.

PSALI JSME:
Britská libra prudce padá, koruna je vůči ní nejsilnější v historii

Propukají demonstrace, které požadují, aby Sunak vypsal předčasné volby. Uprostřed ekonomického krachu průzkumy veřejného mínění dokonce i v Anglii a Walesu naznačují pochybnost o moudrosti brexitu.

Mnozí poznamenávají, že drtivá většina mladé generace byla proti brexitu, přičemž více než 80 procent 18 až 24letých hlasovalo pro setrvání v Unii, oproti téměř dvěma třetinám lidí ve věku nad 65 let, jež hlasovaly pro odchod. Mnoho z nich od té doby zemřelo a velmi málo z nich je stále na trhu práce.

PSALI JSME:
Londýnskou burzu ničí brexit a nové regulace

Sunak tedy nakonec ustoupí a vyhlásí volby, aby umožnil novému profilu konzervativců, aby převzal kontrolu nad potlučenou stranou. Vůdce labouristů Keir Starmer, který zaznamenal širokou podporu pro druhé referendum o brexitu a Liberální Demokraté prudce rostoucí v průzkumech, protože také volají po novém referendu, se profilují na nesouhlasu s brexitem.

Dokonce podporují druhé referendum o opětovném připojení k EU. Labouristická vláda převezme moc ve třetím čtvrtletí a slibuje referendum o unbrexitu na 1. listopadu 2023. Pak v referendu zvítězí znovupřipojení.

Autorka je tržní analytičkou Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB