Seznamky pod útokem hackerů. Mohou i ukrást peníze

Na seznamovací aplikace, které si oblíbily miliony uživatelů po celém světě, často cílí hackeři. Jak zjistila společnost Kaspersky, mohou například od uživatelů vymámit jejich osobní údaje nebo je bombardovat nechtěnými reklamami. V krajním případě jim mohou vyluxovat účet.
Hackeři mohou zaútočit prakticky na kohokoliv včetně uživatelů seznamek. Foto: Pixabay.com

Navázat s někým přes internet kontakt je snazší, než kdykoli dříve. Z kavárny nebo z gauče ve svém bytě si po pár kliknutí můžete povídat takřka s kýmkoli po celém světě. Anebo si s ním přes seznamku domluvit rande. Bude to konečně ta pravá, respektive ten pravý?

Jenže cesta ke skutečné lásce na celý život je plná překážek – v reálném životě i digitálním světě. Analytici společnosti Kaspersky se zaměřili na rizika a výzvy spojené s hledáním ideálního protějšku na internetové síti. Zjistili, že hackeři jsou v tomto prostředí jako ryby ve vodě.

Škodlivé soubory

Seznamovací aplikace, jako je například Tinder nebo Badoo, se v rukách hackerů stávají návnadou pro šíření mobilního malwaru. Jejich prostřednictvím jsou schopní vymámit z uživatelů osobní údaje nebo bombardovat jejich zřízení nechtěnými reklamami.

V některých případech jsou kyberzločinci dokonce schopní utrácet uživatelovy peníze za drahé předplatné různých on-line služeb. Oficiální aplikace přitom s těmito škodlivými soubory nemají nic společného – hackeři pouze zneužívají jejich jméno a v některých případech i design.

Analytici pro svůj výzkum vybrali názvy 20 nejoblíbenějších světových seznamovacích aplikací. Do analýzy zařadili také vyhledávací heslo „seznámení“. Zjistili, že se v minulém roce vydávalo za oficiální aplikace celkem 1 963 unikátních souborů. Celé dvě třetiny z nich se přitom vydávaly za Tinder (1 262 souborů) a šestina za Badoo (263 souborů).

PSALI JSME:
Pozor na smlouvy s internetovými seznamkami. Můžete přijít o tisíce

Trojské koně, placené textovky

Nebezpečí, které tyto soubory šířily, se liší soubor od souboru. Některé obsahovaly trojské koně, které do zařízení stahovali další malware. Jiné odesílaly placené textové zprávy, nebo šířily tzv. adware. Po jejich zásahu tak bylo daleko pravděpodobnější, že cinknutí zprávy neznamenalo milostný text od potenciálního partnera či partnerky, ale jen další otravné reklamní sdělení.

Například jedna z aplikací, která na první pohled vypadá jako Tinder, je ve skutečnosti bankovní trojan. Po svém nainstalování neustále požaduje přístupová práva. Jakmile je získá, udělí si všechna práva nezbytná k odcizení peněz od uživatele.

Jiná aplikace se ihned po své instalaci přejmenuje na „nastavení“ a následně zobrazuje falešná chybová hlášení. Po určitém čase samovolně ze zařízení zmizí, aby se o několik dní později „vrátila“ v podobě nevyžádané reklamy.

Kopie seznamovacích aplikací

Svou šanci přiživit se na úkor uživatelů, kteří hledají přes seznamku vhodného partnera, si nechávají ujít ani kyberzločinci specializující se na phishing. Internet tak zaplavily kopie oblíbených seznamovacích aplikací a stránek, jako jsou Match.com nebo Tinder. Uživatelé se k nim mají přihlásit buď prostřednictvím svých účtů na sociálních sítích, nebo vyplnit své osobní údaje. Cíl je pro kyberzločince jediný – připravit uživatele o tato data a následně je prodat.

PSALI JSME:
Kyberzločinci útočí přes Hvězdné války

„Láska je jedno z nejuniverzálnějších témat, které se dotýká všech. Hackery nevyjímaje. Seznamování na internetu nám do jisté míry usnadnilo život, zároveň ale odhalilo nová úskalí. Proto uživatelům doporučujeme, aby zůstali pozorní a používali oficiální verze aplikací, které jsou k dispozici v oficiálních obchodech s aplikacemi,“ konstatoval Vladimír Kuskov, vedoucí výzkumu pokročilých hrozeb společnosti Kaspersky.

Útok na nemocnici a doly

Před útokem hackerů si dnes nemůže cítit ochráněný prakticky nikdo. Například do domácností se mohou dostat přes chytré televize nebo jiné spotřebiče. A stranou zájmu nejsou ani velké firmy, jak dokládají události z konce roku – cílem se stala nemocnice ve středočeském Benešově a ostravská těžební firma OKD.

Kryptovirus ochromil nemocnici vloni 11. prosince, když mimo jiné překonal dva antivirové systémy. Vyřadil všechny počítače i lékařské přístroje připojené do sítě, lékaři nemohli udělat třeba rentgen, k psaní používali tužku a papír. Zdravotnické zařízení muselo kvůli útoku hackerů zrušit všechny naplánované operace. Plný provoz byl obnoven až na konci roku.

Hackeři posléze zaútočili rovněž na počítačovou síť společnosti OKD. Virus napadl a ochromil celou infrastrukturu těžební společnosti. Bezpečnost horníků ale útok hackerů údajně neohrozil. Firma obnovila těžbu po několika dnech.

PSALI JSME:
Vyřazení nemocnice si u hackerů objedná už i amatér v e-shopu na darknetu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.