Vyřazení nemocnice si u hackerů objedná už i amatér v e-shopu na darknetu

Hackerský útok, který ochromil benešovskou nemocnici, ukázal, že varování specialistů, že se to „může stát“, se naplnila. Vyřazení nemocnice z běžného fungování už jen není příběh z USA nebo Británie, ale dotkl se i tisíců lidí u nás potřebujících lékařskou péči. Nejhorší je jistota nejistoty. Nikdo pořádně neví, kdo za tím vězí a kde našel díru, ale už se ví, že to bude jen horší a že zlovolné útoky na počítačové sítě budou čím dál tím více omezovat běžný život běžných lidí.
Vyřazení počítačové sítě nemocnice není už jen příběh z USA nebo Británie, ale dotkl se i tisíců lidí u nás potřebujících lékařskou péči. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak vyplývá z analýzy hackerských útoků za tento rok, kterou vypracovala společnost Anect, v těchto situacích proti sobě stojí stroje schopné se samy učit, a to jak na straně ochrany, tak i na straně agresorů. A co hůře, hackerský útok si už jde koupit skoro téměř snadno, jako cokoliv jiného.

„Na veřejnosti méně přístupné části internetu, tzv. darknetu, si hackeři vyměňují různé informace a v nedávné době se zde objevil i e-shop s různými nabídkami. Opravdu jde o obchod, v němž se nakupuje stejně jako v běžných internetových obchodech, jen se nabízí jiné zboží,“ říkají kryptolog Zbyněk Malý a bezpečnostní specialista Petr Kocmich ze společnosti Anect.

„Jednou věcí z prodávaného sortimentu může být i kryptovirus (ransomware), který dokáže zašifrovat veškerá data, jež má k dispozici, a pro jejich rozšifrování vyžaduje zaplacení obvykle ve formě převodu virtuální měny (bitcoin) na dočasný účet útočníka,“ dodávají odborníci.

Pokud si někdo takový virus objedná, může si určit počet útoků a také si vybrat, zda chce cílit na určité adresy v internetu (pokud je virus šířen pomocí mailů – lze vybrat cíleně skupiny adresátů), nebo nechat vše náhodě.

Nejčastěji se tyto maily posílají na poskytovatele free-mailových služeb, tedy na soukromé schránky. Ti totiž nepoužívají takové sofistikované metody na odfiltrování těchto nevyžádaných zpráv, jak je obvyklé u firemních poštovních serverů.

Amatér si koupí čističe a jen se raduje ze zla

Za útokem tak může stát i člověk, který nemá ani tak velké počítačové znalosti, jen jednoduše použil nabízený virus včetně metody distribuce „software/virus jako služba“. Výrobce takového viru dostane jako odměnu určitou část výpalného, kdy majiteli napadnutého systému nezbývá než zaplatit, konstatují specialisté ze společnosti Anect.

A jedním dechem dodávají celkem logickou poznámku: Ani uhrazení výpalného nemusí nemocnici odblokovat. „Nedávno se totiž vyskytl případ, kdy se jeden z virů NoPetya za vyděračský vir jen vydával. Požadoval zaplacení, avšak nikdy nepřišel dekódovací řetězec, neboť ten zkrátka neexistoval. Daný virus byl z kategorie wiper (čistič), šlo tedy nenávratný likvidátor dat. Ani v případě benešovské nemocnice zatím není z veřejně dostupných zdrojů možné zjistit, o jaký typ viru jde,“ shrnuje Malý.

PSALI JSME:
Hackeři: Nový nepřítel řidičů – a také ředitelů automobilek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.