Silný trh práce v USA zmírnil sázky na pokles sazeb Fedu

V Evropě bylo hlavní událostí tohoto týdne zasedání Evropské centrální banky (ECB). Na něm došlo podle očekávání poprvé od roku 2019 ke snížení úrokových sazeb, a to o 25 bazických bodů. V nové prognóze centrální banky byla celková i jádrová inflace pro letošní i příští rok revidována směrem nahoru.
Přetrvávající napětí na americkém trhu práce vedlo k dalšímu zmírnění sázek na snížení úrokových sazeb americké centrální banky v letošním roce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celková inflace podle ní letos dosáhne v průměru 2,5 procenta (+0,2 p. b.), jádrová 2,8 procenta (+0,2 p. b). Nad cílem by měla dynamika obou cenových indexů zůstat i v příštím roce, kdy ECB očekává jejich růst o shodných 2,2 procenta. Vzestupnou revizi zaznamenal také letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny (z 0,6 % na 0,9 %).

Vzhledem k proinflačnímu vyznění posledních dat a přehodnocení prognózy byla tisková konference poměrně opatrná. Prezidentka ECB Christine Lagardeová potvrdila potřebu držet měnové podmínky utažené. Další kroky, stejně jako dosud, podmiňuje novými daty. Tržní instrumenty do konce roku zaceňují necelé dvojí 25bodové snížení sazeb ECB.

My očekáváme další „cut“ (snížení, pozn. red.) o 25 bazických bodů v září. Obáváme se však, že dynamika mezd nemusí klesat tak rychle, jak se v současnosti předpokládá, což by ohrozilo prosincové snížení. Toto riziko potvrdily v pátek zveřejněné jednotkové mzdové náklady za první čtvrtletí letošního roku, které v eurozóně rostly meziročně o stále velmi silných 5,6 procenta.

Jejich mezičtvrtletní anualizovaná dynamika navíc zrychlila z šesti procent ve čtvrtém kvartálu 2023 na 6,7 procenta. Z největší evropské ekonomiky současně nadále nepřicházejí příliš povzbudivé informace. Tento týden zklamaly jak dubnové německé tovární objednávky, tak i průmyslová produkce.

Data z tuzemské ekonomiky v tomto týdnu celkově překvapila spíše pozitivně. Průměrná nominální mzda v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o sedm procent. Reálná mzda se mezičtvrtletně zvyšuje již čtyři kvartály v řadě a v do kladných hodnot překmitla i její meziroční dynamika (+4,8 % y/y). Zveřejněné údaje výrazně překonaly tržní odhady i prognózu České národní banky (ČNB).

Trh očekával růst reálných mezd o 3,9 procenta meziročně a ČNB o 4,2 procenta. Proinflační vyznění má navíc i struktura mzdového růstu, když výdělky v tržních odvětvích rostly nominálně o osm procent meziročně, zatímco ČNB očekávala pouze 6,9 procenta. Mzdové statistiky tak zvyšují riziko, že by ČNB mohla již na červnovém zasedání zpomalit tempo snižování úrokových sazeb.

Tuzemský PMI (index nákupních manažerů) ve zpracovatelském průmyslu se sice stále drží výrazně pod 50 body (v květnu 46,1, pozn. aut.), trhy se však obávaly ještě horšího výsledku. Lépe, než se očekávalo dopadla i dubnová data z reálné ekonomiky (průmysl, zahraniční obchod), která zároveň potvrdila její pozvolné oživování.

Vývoj poptávky naproti tomu v dubnu zklamal, když reálné tržby v maloobchodu a službách pouze meziměsíčně stagnovaly. Deficit státního rozpočtu se ke konci května prohloubil na 210 miliard korun. V květnu se tradičně deficit zvyšuje výrazněji a následující měsíce by tedy měly přinést určitou úlevu. Riziko je však podle nás přesto vychýleno spíše směrem k výraznějšímu než schválenému deficitu.

Statistiky z amerického trhu práce v závěru týdne rozhýbaly finanční trhy. Počet nově vytvořených pracovních míst v květnu dosáhl 272 tisíc, zatímco tržní konsenzus činil 180 tisíc. Přetrvávající napětí na americkém trhu práce vedlo k dalšímu zmírnění sázek na snížení úrokových sazeb Fedu (centrální banky USA, pozn. red.) v letošním roce.

Aktuálně trhy zaceňují do konce roku snížení klíčové sazby o 40 bazických bodů, tedy o 10 bazických bodů méně než ve čtvrtek. My se nadále domníváme, že by ke „cutu“ nakonec letos v USA nemuselo dojít vůbec.

Více o dalším směřování napoví středeční zasedání Fedu (nový dot-plot) a ve stejný den zveřejněná květnová inflace. Americký dolar v pátek vlivem zmíněných dat vymazal ztráty od začátku týdne, když v páru s eurem posílil o 0,7 procenta na 1,082 USD/EUR. V mezitýdenním srovnání tak zpevnil o 0,3 procenta.

Měny středoevropského regionu v pátek částečně korigovaly své předchozí zisky. Koruna se v pátek odpoledne vrátila k hladině 24,60 CZK/EUR (+0,2 %). Nový impulz by ji mohla přinést květnová inflace, která je na programu příští úterý.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

/ Psali jsme

Silný trh práce v USA zmírnil sázky na pokles sazeb Fedu

https://faei.cz/dolar-na-uvod-tydne-mirne-silnejsi-koruna-slabsi/

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB