Situace ve službách ukazuje na stagnaci ekonomiky

Názor
Už předběžný výsledek hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí nenaznačoval, že by českou ekonomiku mohly podržet služby. A tento týden Českým statistickým úřadem zveřejněná oborová čísla za služby to jen potvrzují.
Asi největší pozornost na sebe poutají hotely a restaurace, které si už od začátku covidu nevedly nejlépe. Ilustrační foto: Pixabay.com

Druhý kvartál byl dost nepříznivým obdobím pro dopravu a skladování, které jsou vlastně takovým lakmusovým papírkem hospodářské situace. Proto jejich dvouciferný propad a vlastně i návrat pod úroveň roku 2019 snad nemůže těšit nikoho.

Asi největší pozornost na sebe nicméně poutají hotely a restaurace, které si už od začátku covidu nevedly nejlépe. Zatímco hotely si díky rozjezdu zahraniční turistiky pomohly k lepším číslům, restaurace zaznamenaly další pokles reálných tržeb.

Mimochodem celá HORECA (hotely a restaurace, pozn. red.) byla na konci června co do reálných výkonů ve srovnání s rokem 2019 o 20 procent níže. I když to agregovaná čísla přímo neříkají, ale je evidentní, že hůře jsou na tom firmy mimo hlavní turistická centra, která tak musejí spoléhat pouze na domácího zákazníka.

PSALI JSME:
Dna jsme nejspíše dosáhli, slušnější růst HDP očekávejme až v příštím roce

A ten samozřejmě pod tlakem inflace, respektive klesající kupní síly, šetří, kde se dá. HORECA tak může zatím jen vzpomínat, jak bylo před covidem.

Co nám napovídají výsledky služeb pro další měsíce? Minimálně to, že k žádnému restartu ekonomiky zatím nejspíš nedochází. Nejenom kvartální, ale především měsíční data naznačují, že celé odvětví služeb přešlapuje na místě. Žádný lídr, který by tato odvětví opanoval a vytáhl do černých čísel, se zatím nerýsuje.

Samozřejmě, pomineme-li právníky a účtaře, protože ti tvoří jen velmi malý segment služeb v ČR. Když k tomu připočteme slabý průmysl, jehož výsledky maskují automobilky růstem z nízkých základů, tak důvodů k radosti zůstává pomálu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské služby čelí slabé poptávce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).