Tuzemské služby čelí slabé poptávce

Názor
Poptávka po tuzemských službách zůstala v červnu utlumená. Tržby v oblasti služeb se zvýšily meziměsíčně pouze o 0,2 procenta po květnovém poklesu o 0,4 procenta meziměsíčně. Meziročně byly nižší o 3,6 procenta. Nebýt rychlého růstu tržeb v odvětví informačních a komunikačních činností (meziměsíčně +1,2 %) byl by výsledek ještě horší.
K největšímu poklesu tržeb došlo v červnu u činností spojených s nemovitostmi. Ilustrační foto: FAEI.cz

S výjimkou nepatrného zvýšení tržeb v dopravě a skladování (+0,2 % meziměsíčně), na tom byly všechny ostatní sledované sektory meziměsíčně hůře. K největšímu poklesu tržeb došlo u činností spojených s nemovitostmi (-0,7 % meziměsíčně) a u ubytovacích a stravovacích služeb (-0,5 % meziměsíčně).

Za celé druhé čtvrtletí byly tržby za prodej služeb mezičtvrtletně nižší o 1,2 procenta, což je srovnatelné s poklesem maloobchodních tržeb. Spotřeba domácností tak podle těchto měsíčních indikátorů pravděpodobně zůstala po celé druhé letošní čtvrtletí hodně utlumená.

PSALI JSME:
Stále slabší výsledky tuzemských služeb

Podíl nezaměstnaných osob se v ČR vyvíjel v souladu s našimi očekáváními. V červenci tak vzrostl z 3,4 procenta na 3,5 procenta, zatímco tržní konsensus očekával nárůst na 3,6 procenta. Po sezonním očištění podle našeho odhadu podíl nezaměstnaných osob stagnoval na 3,5 procenta. Červenec je každoročně spjat s mírným nárůstem nezaměstnanosti v souvislosti s koncem školního roku.

Česká národní banka na devizovém trhu intervenovala naposledy loni v říjnu. Podle nových dat za letošní červen dosáhl objem uzavřených spotových operací opět nulové výše. Stejně tomu pravděpodobně bylo také v červenci, kdy stav devizových rezerv zůstal v podstatě beze změny, respektive došlo k jeho jen nepatrnému snížení z 130,2 miliardy eur na 129,7 miliardy eur.

Pokles maďarské inflace byl zhruba v souladu s očekáváními. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil z červnových 20,1 procenta na 17,6 procenta v červenci, což bylo o desetinu pod tržním konsensem. Finální odhad německé inflace za červenec pak potvrdil její výši na 6,2 procenta meziročně, resp. 6,5 procenta v harmonizovaném vyjádření.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka klíčovou sazbu nezměnila

Slabší data čínského zahraničního obchodu v úterý hrála v neprospěch rizikovějších aktiv a rozvíjejících se trhů. Především dynamika čínského importu zaostala v červenci výrazně za očekáváními, což jen ukazuje na pokračující slabost tamní ekonomiky a ve výsledku není dobrou zprávou ani pro tu globální.

Americký dolar v průběhu evropského obchodování posílil o přibližně půl procenta k hladině 1,094 USD/EUR. Středoevropské měny v úterý ztrácely, když polský zlotý oslabil o 0,9 procenta a maďarský forint o 0,7 procenta. Česká koruna si v porovnání s nimi vedla lépe a obchodování uzavírala slabší o 0,3 procenta (mírně pod 24,30 CZK/EUR).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna na úvod týdne korigovala předchozí ztráty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.