S výjimkou nepatrného zvýšení tržeb v dopravě a skladování (+0,2 % meziměsíčně), na tom byly všechny ostatní sledované sektory meziměsíčně hůře. K největšímu poklesu tržeb došlo u činností spojených s nemovitostmi (-0,7 % meziměsíčně) a u ubytovacích a stravovacích služeb (-0,5 % meziměsíčně).
Za celé druhé čtvrtletí byly tržby za prodej služeb mezičtvrtletně nižší o 1,2 procenta, což je srovnatelné s poklesem maloobchodních tržeb. Spotřeba domácností tak podle těchto měsíčních indikátorů pravděpodobně zůstala po celé druhé letošní čtvrtletí hodně utlumená.
Podíl nezaměstnaných osob se v ČR vyvíjel v souladu s našimi očekáváními. V červenci tak vzrostl z 3,4 procenta na 3,5 procenta, zatímco tržní konsensus očekával nárůst na 3,6 procenta. Po sezonním očištění podle našeho odhadu podíl nezaměstnaných osob stagnoval na 3,5 procenta. Červenec je každoročně spjat s mírným nárůstem nezaměstnanosti v souvislosti s koncem školního roku.
Česká národní banka na devizovém trhu intervenovala naposledy loni v říjnu. Podle nových dat za letošní červen dosáhl objem uzavřených spotových operací opět nulové výše. Stejně tomu pravděpodobně bylo také v červenci, kdy stav devizových rezerv zůstal v podstatě beze změny, respektive došlo k jeho jen nepatrnému snížení z 130,2 miliardy eur na 129,7 miliardy eur.
Pokles maďarské inflace byl zhruba v souladu s očekáváními. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil z červnových 20,1 procenta na 17,6 procenta v červenci, což bylo o desetinu pod tržním konsensem. Finální odhad německé inflace za červenec pak potvrdil její výši na 6,2 procenta meziročně, resp. 6,5 procenta v harmonizovaném vyjádření.
Slabší data čínského zahraničního obchodu v úterý hrála v neprospěch rizikovějších aktiv a rozvíjejících se trhů. Především dynamika čínského importu zaostala v červenci výrazně za očekáváními, což jen ukazuje na pokračující slabost tamní ekonomiky a ve výsledku není dobrou zprávou ani pro tu globální.
Americký dolar v průběhu evropského obchodování posílil o přibližně půl procenta k hladině 1,094 USD/EUR. Středoevropské měny v úterý ztrácely, když polský zlotý oslabil o 0,9 procenta a maďarský forint o 0,7 procenta. Česká koruna si v porovnání s nimi vedla lépe a obchodování uzavírala slabší o 0,3 procenta (mírně pod 24,30 CZK/EUR).
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)