Škodám na majetku letos dominují požáry. Může za to České Švýcarsko

Česká asociace pojišťoven (ČAP) informovala, že celkové předepsané smluvní pojistné upravené její metodikou z předběžných výsledků získaných od členů asociace dosahuje za první tři čtvrtletí letošního roku hodnoty 119,2 miliardy korun. Meziročně se navýšilo o 7,5 procenta, resp. o téměř 8,4 miliardy korun.
Mimořádný nárůst nad rámec standardního čtvrtletního vývoje může souviset s ničivým požárem v národním parku České Švýcarsko. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím tempo růstu opět mírně zpomalilo, ale i tak překonalo 4,7% navýšení dosažené za stejné období loňského roku 2021,“ sdělila naší redakci Veronika Pilková, tisková mluvčí asociace.

„Za pozitivní vývoj stále vděčíme především neživotnímu pojištění, nicméně i životní pojištění posiluje. Nejvýraznější růst zůstává v podnikatelském pojištění, což ale nadále souvisí s nižší srovnávací základnou předchozího roku stále ještě ovlivněnou pandemií covid-19,“ dodala.

Životní pojištění

Předepsané pojistné v životním pojištění meziročně stouplo o 3,2 procenta. Pro srovnání: O rok dříve rostlo o 2,7 procenta. Meziročně se předepsalo o necelých 1,2 miliardy korun více a jeho hodnota dosahuje 37,4 miliardy korun.

PSALI JSME:
Zájem o životní pojištění klesá. Aktivních je 4,89 milionu smluv

V dominantní skupině produktů s běžně placeným pojistným, které reprezentují přibližně 95 procenta všech smluv životního pojištění, se dynamika růstu zvýšila z loňských 2,8 procenta na současná 3,7 procenta a příslušné pojistné narostlo o více než 1,3 miliardy korun.

„To je ovšem mírně nižší tempo než v letošním prvním pololetí, kdy růst dosáhl hranice čtyř procent. Přesto i nadále přetrvává dlouhodobý rostoucí trend a atraktivita těchto produktů,“ informoval Jaroslav Urban, pojistný analytik ČAP.

Z informací ČAP dále vyplynulo, že objem jednorázově placeného pojistného meziročně klesá, aktuálně o 18,5 procenta, a že se nadále snižuje i celkový počet smluv životního pojištění. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 jich je celkově o 1,2 procenta méně. Aktivních aktuálně zůstává 4,87 milionu smluv.

PSALI JSME:
Životní pojistky ve stínu inflace. Smlouvu je vhodné zkontrolovat

Neživotní pojištění

Předepsaného pojistného v neživotním pojištění dále roste, uvedla ČAP. Celkem se meziročně navýšilo o 7,2 miliardy korun a přesáhlo hodnotu 81,8 miliardy korun. To je o 9,6 procenta více, než o rok dříve. „Ve sledovaných hlavních skupinách neživotního pojištění je ale vývoj odlišný,“ upozornila Pilková.

Dominantní je podle ní i nadále pojištění vozidel, které má aktuálně na neživotním pojištění, bez zahrnutí zákonného pojištění, téměř 53procentní podíl. V pojištění odpovědnosti z provozu vozidla dosáhlo předepsané pojistné hodnoty 22,2 miliardy korun. Dynamika se ale v porovnání s loňským rokem snížila.

V podnikatelském pojištění rostlo předepsané pojistné o 13,2 procenta, meziročně stouplo o 2,2 miliardy korun a překonalo hodnotu 19 miliard korun. Příčinou tohoto vývoje v letošním roce je mimořádná akvizice nového pojištění s dopadem na souhrnný výsledek neživotního pojištění i celého pojistného trhu. To dokresluje i počet uzavřených smluv, který se tak výrazně nezměnil a navýšil se jen o dvě procenta.

PSALI JSME:
Pojištění auta: Deset tipů, jak prodělat

Majetkové škody

Škodám na majetku, které jsou způsobeny přírodními živly nebo činností člověka, dominují požáry, aktuálně s průměrnou škodou přes 700 tisíc korun. V prvních třech čtvrtletích letošního roku jich pojišťovny registrovaly téměř čtyři tisíce; celkové náhrady překonaly částku 2,8 miliardy korun, byly tedy o téměř polovinu vyšší, než vloni.

„Tento mimořádný nárůst nad rámec standardního čtvrtletního vývoje může souviset s ničivým požárem v národním parku České Švýcarsko, který vypukl na konci července a trval 20 dní, než se ho podařilo kompletně uhasit.

Vloni byly nejničivější vichřice, což souviselo s mimořádným výskytem silného tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku. „Letos se situace naštěstí neopakovala, a tak celkové škody z vichřic meziročně poklesly o 63 procent na 1,5 miliardy korun, i když na počet jich bylo naopak více než dvojnásobně,“ sdělil Jaroslav Urban.

PSALI JSME:
Moravské tornádo se zřejmě stane třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Zkontrolovali jste si povinné ručení?

Povinné ručení jako vánoční dárek? Letos to tak vypadá, protože velká změna v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích bude platit od 23. prosince. Tedy v době vánoční vytáhne peníze z …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?