Sladký život českých bank

Názor
Pro banky je nadstandardně spořivý český národ neštěstím. V důsledku to znamená, že banky mají spoustu peněz, pro něž nemají využití. Ještě, že Česká národní banka (ČNB) vyplácí komerčním bankám, které si u ní přebytečné peníze uloží, dvouprocentní úrok, takže ztráta nehrozí ani zdaleka.
Ziskovost bankovního sektoru v ČR měřená podle ukazatele návratnosti bankovního kapitálu patří už přes deset let mezi nejvyšší v Evropské unii. Víc už banky vydělávají jenom v Maďarsku. Foto: FAEI.cz

Není proto divu, že první pololetí letošního roku bylo pro banky na českém trhu opět rekordně plodné, protože meziročně vydělaly o 1,7 miliardy korun víc, když dosáhly čistého zisku 45,6 mld. Kč. Pro mnohé banky byl příjem z vkladů u ČNB dokonce vyšší, než zisk z poskytnutých úvěrů a hypoték.

Koho by netěšily bezpracné příjmy? Banky si u ČNB ukládají peníze střadatelů s dvouprocentním výnosem, leč těm, kteří jim své peníze ke zhodnocení svěřili, dávají většinou jen symbolický úrok v desetinách procenta. Mladé dravější banky ale dovedou současné situace využít k účinnému přetahování klientů. Dovedou jim nabídnout na spořicích účtech i většinu peněz, jež jim přihraje ČNB.

PSALI JSME:
Svěřili jste své peníze bance? Pak už nejsou vaše

Například Expobank na jakoukoli uloženou částku 1,6 %, Wüstenrot garantovaných 1,7 % na celý rok, třešničkou na dortu však byla více než dvouměsíční Banky Creditas, která se kvůli zájmu o nové klienty dokázala vzdát veškerého zisku a nadělovala na spořicích účtech celá dvě procenta až do 1,5 milionu korun.

Od října do konce roku Creditas úrokovou sazbu snížila, ale na stále ještě rekordních 1,8 % pro všechny vklady ale tentokrát v neomezené výši. Takových počinů na českém bankovním trhu je ovšem minimum. A tak ziskovost celého bankovního sektoru v Česku měřená podle ukazatele návratnosti bankovního kapitálu patří už přes deset let mezi nejvyšší v Evropské unii. Víc už banky vydělávají jenom v Maďarsku.

PSALI JSME:
Creditas nasadila úrokovou laťku nejvýš

×
  1. Banky mají miliardové zisky několik desítek let v kuse, ale jakmile přijde krize, tak se po těch penězích zapráší během několika měsíců a hned vyhlašují bankroty. :-)) Čím to asi bude.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americký dolar nakonec musí začít klesat

Ve výhledu na druhý kvartál, který vznikal v období nejhorší březnové paniky na trzích, jsem uvedl, že nemohu s jistotou říci, zda již trhy dosáhly svého pomyslného dna a krize vyvrcholila, dokud americký dolar neotočí.

Dolar vítězí, viru navzdory

Máme za sebou první polovinu roku, která bude bezesporu patřit mezi ty, které se zapíší do dějin, a to vlivem pandemie covid-19 a jejího dopadu do globální ekonomiky a finančních trhů. Ty reagovaly na obavy z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Včera jsme se věnovali cestě na Istrii i zpět domů, …
Rolovat nahoru