Slováci už mají zase stejnou inflaci jako Češi. Přitom stále platíme korunou a ne eurem

Názor
Meziroční míra inflace na Slovensku vykázala v říjnu úroveň 14,9 procenta. Údaj v pondělí zveřejnil slovenský statistický úřad. Tempo zdražování u našich východních sousedů je tak poprvé od loňského léta prakticky shodné jako v Česku.
Slováci už mají zase stejnou inflaci jako Češi. Přitom stále platíme korunou a ne eurem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční míra inflace v ČR totiž v říjnu měla hodnotu 15,1 procenta, a byla tedy pouze o 0,2 procentního bodu vyšší. Navíc, v Česku se už meziroční inflace nachází v sestupné fázi, zatímco na Slovensku nadále narůstá.

Vyrovnání měr inflace v Česku a na Slovensku je projevem širšího děje, v jehož rámci se v poslední době – konkrétně od letošního července – snižuje rozdíl v míře inflace v ČR a v zemích eurozóny.

Toto přivírání nůžek mezi mírou inflace v Česku a mírami inflace na Slovensku, případně v celé eurozóně je o to pozoruhodnější, že v Česku od letošního června nedochází k žádnému dalšímu navyšování základních úrokových sazeb centrální banky, zatímco v eurozóně ano.

PSALI JSME:
Statistici uměle snížili inflaci. Fialova vláda ušetří miliardy

Přivírání nůžek tak do značné míry zpochybňuje vysvětlení, často skloňované v druhé polovině roku loňského a v prvním letošním pololetí, že rapidní inflaci si Česko z většiny „vyrobilo samo“.

A to zaprvé tím, že místo eura stále používá korunu, a zadruhé tím, že v době pandemie rozhazovalo více než jiné země. Ne že by daná vysvětlení nehrála vůbec žádnou roli, jen se nyní vysvítá, že se jejich význam nemístně přeceňoval.

Současná vlna inflace je mnohem spíše mezinárodním fenoménem, a to takového rozsahu, že před ní nutně nechrání ani světová rezervní měna typu eura. Význam uvolněné fiskálně politiky v ČR v době pandemie se podle všeho přeceňoval obdobně nemístně, jinak by už nyní nedocházelo k přivírání nůžek inflace v ČR a v eurozóně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česko nebo Slovensko? Kde je více podnikatelských subjektů a jak si vedou?

Zavřít reklamu ×
  1. Inflace tedy nezáleží na měně, ale na podmínkách jaké jsou na trhu vytvoreny. A protože EU není jednotný spotřebitelský trh, tak na méně konkurenčních trzích je vysoká Inflace a naopak kde je vysoká konkurence jsou i nižší ceny.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB