Služby opět v plusu

Názor
Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela v černých číslech (+2,4 mezikvartálně, +12,1 % meziročně, pozn. aut.).
Cestovní ruch má velkou šanci vykrývat případná slabší čísla z průmyslu a stavebnictví i ve třetím čtvrtletí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Když se nebudeme dívat jen na celková čísla za druhý kvartál, ale přímo na červnové výsledky, je vidět, že nahoru táhne služby především doprava, cestovní ruch a administrativa.

Zejména HORECA těží z oživeného zájmu domácích i zahraničních hostů. Reálně však ještě cestovní ruch stále výrazně zaostává za předcovidovými výsledky, i když nominálně jsou jeho tržby v důsledku vyšších cen už výrazně vyšší (zejména pokud jde o restaurace). Zjednodušeně řečeno, prodá méně za více peněz.

Pozadu za dobou předcovidou zaostávají i cestovní kanceláře. Službám pomáhá restart cestovního ruchu, který se po pandemii odráží ode dna. Přijíždí násobně více turistů, avšak stále příjezdová turistika nedosahuje úrovně, na kterou byla česká ekonomika zvyklá před rokem 2020.

PSALI JSME:
Služby stále vyvažují slabé výsledky průmyslu

Na druhou stranu přetrvávající výpadek zahraničních návštěvníků nahradili ti domácí.

Cestovní ruch má velkou šanci vykrývat případná slabší čísla z průmyslu a stavebnictví i ve třetím čtvrtletí. Velkou neznámou však je, jak dlouho to vydrží, než tuzemské domácnosti a firmy nezmění pod tlakem extrémní inflace své dosavadní chování.

Je totiž docela pravděpodobné, že na podzim s přicházejícími novými zálohami za energie část spotřebitelů zreviduje své výdaje na volný čas a jiné zbytné aktivity. Po relativně bezstarostném dovolenkovém létě může přijít úsporný podzim.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cestovní ruch se pomalu vzpamatovává z pandemie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.