Solidní ziskovost firem a vysoké úspory domácností

Názor
Česká ekonomika se sice ve třetím čtvrtletí nevyhnula propadu, firmám se však i v této situaci dařilo udržet si nadprůměrnou ziskovost a byly ochotné i více investovat. Alespoň to naznačují výsledky sektorových účtů, které v pátek zveřejnil statistický úřad.
Dá se předpokládat, že za zvýšením ziskovosti tuzemských firem může být energetický sektor. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde o celková čísla, která ukazují skoro desetiprocentní meziroční nárůst zisků, ale bez dalšího detailu neukazují, kde tyto zisky vznikají. Dá se předpokládat, že za zvýšením ziskovosti může být energetický sektor, ale nebude v tom nejspíš nakonec sám. Celkově míra zisku – jako poměru zisků k přidané hodnotě – dosáhla 48,5 procenta, zatímco ještě v posledním předcovidovém roce činila v průměru „jen“ zhruba 45 procenta.

Ani v době vysokých úrokových sazeb a nejistých vyhlídek ekonomiky se firmy neomezovaly v investicích. Jejich motivací byla zřejmě snaha o snížení energetické náročnosti a zvýšení podílu automatizovaných procesů v časech, kdy stále na trhu chyběli volní pracovníci. Efekty těchto investic by se mohly začít projevovat už v letošním roce.

Pomaleji, než zisky nefinančních podniků rostl ve třetím čtvrtletí objem vyplacených mezd zaměstnancům, který je hlavním zdrojem disponibilního příjmu, s nímž domácnosti v průběhu roku hospodaří. Naproti tomu objem sociálních dávek rostl výrazně rychleji s tím, jak pokračovala na inflaci vázaná valorizace penzí.

PSALI JSME:
Růst ziskovosti firem a propad spotřeby domácností

Domácnosti si tak celkově meziročně reálně opět pohoršily, jak to už ostatně napověděl dříve zveřejněný vývoj mezd ve většině odvětví. Míra úspor zůstávala dál na vysoké úrovni, avšak je třeba při hodnocení tohoto čísla mít na paměti, že jde o souhrnné číslo za celý sektor domácností.

Nic totiž nevypovídá o tom, kdo tyto úspory tvoří a disponuje. Mimochodem z našeho loňského průzkumu vyplynulo, že zhruba polovina domácností si v průběhu měsíce nezvládne dát stranou ani dva tisíce korun.

Co z nově publikovaných čísel plyne? Jsou vlastně jen potvrzením dřívějších trendů. Ukazují, že reálná finanční situace domácností se zatím zlepšovat nezačala. Pozitivní obrat však lze v tomto směru očekávat už od začátku letošního roku díky výraznému poklesu inflace.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB