Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká

Zpřesněný odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou revizi směrem dolů. V mezičtvrtletním srovnání ekonomika stagnovala místo původně avizovaného růstu o 0,1 procenta.
Výrazný pokles kupní síly domácností v předchozích čtvrtletích byl hlavním důvodem nižší spotřeby. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním vyjádření pak klesla o 0,6 procenta, zatímco podle předchozích dvou odhadů to bylo o 0,4 procenta. Ekonomika tak stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, a to o více než jedno procento.

Hluboko pod předpandemickou úrovní se nachází především spotřeba domácností, která ale ve druhém čtvrtletí překvapila mírným mezičtvrtletním růstem, který si podržela i po revizi. Ve srovnání s předpandemickým posledním čtvrtletím roku 2019 však byla spotřeba domácností stále výrazně nižší, a to o téměř devět procent.

Zároveň zveřejněné sektorové národní účty za druhé čtvrtletí potvrdily, že se domácnosti stále bojí utrácet a drží si vysokou míru úspor. Ta byla dle statistického úřadu o 1,8 procentního bodu vyšší než v předchozím čtvrtletí, přičemž ve srovnání s druhým čtvrtletím loňského roku byla vyšší o 2,9 procentního bodu.

Celkově dosáhla 18,8 procenta, což je nevyšší úroveň od čtvrtého čtvrtletí roku 2021. Od předpandemických úrovní, kdy se pohybovala kolem 12 procent, se tedy spíše vzdaluje. Míra investic domácností mírně poklesla, a to mezikvartálně o 0,2 procentního bodu, meziročně o jeden procentní bod (na 7,2 %).

Naopak firmy se stále těší vysoké míře zisku. Ta ve druhém čtvrtletí stoupla ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,4 procentního bodu, meziročně pak byla vyšší o 2,1 procentního bodu. Dosáhla tak 49 procent, kde se naposledy nacházela ve druhém čtvrtletí roku 2016. Míra investic firem stoupla mezikvartálně o 0,5 procentního bodu, meziročně však byla nižší o 1,5 procentního bodu.

Letos podle nás ekonomika vzroste o pouhou 0,1 procenta, zatímco příští rok by její růst měl zrychlit na 1,8 procenta. Mírný nárůst spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí by mohl ukazovat na to, že se již odrazila ode dna. Její oživení bude přitom klíčové pro návrat ekonomiky na předpandemickou úroveň.

S pokračujícím solidním růstem nominálních mezd a rychlým ústupem inflace se se bude zrychlovat růst reálných mezd. Právě výrazný pokles kupní síly domácností v předchozích čtvrtletích byl hlavním důvodem nižší spotřeby. Útraty domácností by měla podpořit rovněž vysoká úroveň nahromaděných úspor.

Pozitivní je pokračující investiční aktivita firem. Přestože odhady HDP za letošek ukazují na stagnaci ekonomiky, druhé letošní pololetí by již mělo být ve znamení postupného obnovení hospodářského růstu. Rizika jsou však stále vychýlena spíše ve směru horšího vývoje, mimo jiné kvůli klesající poptávce v průmyslu a přetrvávající nejistotě ohledně míry oživení spotřeby domácností.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB