Letní prázdniny lákají zloděje. Kradou i data

Letní prázdniny jsou pro zloděje tradičně velmi výnosným obdobím. Lidé častěji opouštějí svá obydlí a vyrážejí na dovolené. Zloději tak mají volné pole působnosti. V bezpečí nejsou ani víkendové objekty, které jsou po většinu týdne prázdné, přesto plně vybavené, díky letní sezoně, kdy na chaty a chalupy jezdí nejvíce lidí.

Letní prázdniny jsou pro zloděje tradičně velmi výnosným obdobím. Foto: Redakce

Jen během loňského roku zloději v období července a srpna způsobili škody vloupáním do bytů, domů a víkendových chalup za téměř 57 milionů korun, tedy průměrné denní škody po vloupání dosahovaly téměř milionu korun. Jedná se pouze o nahlášené případy Policii ČR, řada lidí totiž škody ani nenahlásí. Tristní je také objasněnost případů, kdy se povedlo vyšetřit jen necelou čtvrtinu vloupání.

Zloději kradou jak v prázdných bytech, tak i za přítomnosti obyvatel. „Pro zloděje je samozřejmě jednodušší, když v bytě či domě obyvatelé nejsou. Jsou ale stále drzejší, a protože díky jemným a tichým metodám jako je bumping překonají nezabezpečené dveře za pár sekund, kradou i za přítomnosti obyvatel. V tu chvíli totiž najdou za dveřmi mobil, peněženku nebo třeba i klíčky od auta a jejich mise je tak úspěšnější,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení firmy Next.

Při vloupáních do bytů a domů se objevuje nový fenomén. Lupiči v posledních letech stále více vyhledávají mimo tradičního artiklu – hotovosti, šperků, dokladů nebo klíčků od auta – také data. Stále lukrativnějším lupem se tedy stávají notebooky, tablety nebo smartphony, ale i externí disky. Často totiž obsahují informace, které lupič může zpeněžit nebo jinak zneužít.

LUPIČI HLEDAJÍ DATA

„Stále častěji se setkáváme se skutečností, že lupiči cíleně ve vykrádaných bytech hledají data. Z mnoha nezabezpečených notebooků nebo chytrých zařízení se totiž snadno mohou dostat k velmi citlivým a zneužitelným informacím nebo třeba do internetového bankovnictví. A pokud se jim podaří zcizit zároveň i telefon, mají pak elegantní přístup i k autorizaci transakcí,“ říká Pavlíček.

Většinou si ani neuvědomujeme, kolik zajímavých dat v počítači, telefonu nebo na datovém disku shromažďujeme. „Doporučujeme využívat alespoň základní zabezpečení nosičů a digitálních zařízení. Zámek vstupu do počítače nebo smartphonu by měl být samozřejmostí a lidé by se měli naučit také zamykat či šifrovat i externí disky, pokud na nich mají citlivé údaje,“ dodává.

Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab naprostá většina české populace (89 %) uchovává důvěrné informace ve svých chytrých telefonech. Zhruba třetina dotázaných dokáže využít doplňky, které nabízejí samotná zařízení, jako je vzdálené zablokování přístroje nebo jeho vyhledání. Studie uvádí, že až čtvrtině lidí se ztraceným nebo odcizeným telefonem byly zneužity jejich osobní údaje.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.