Spojené státy se připravují na dny „prezidentské nejistoty“

Názor
Finanční trhy po celém světě se v reakci na dosavadní průběh americké volební noci postupně smiřují s tím, že prezidentské klání o Bílý dům nebude mít tak jednoznačného vítěze, jak předpokládaly. I když se hlasy stále sčítají, je už teď zřejmé, že přes americkou politickou scénu se žádná „modrá vlna“ nepřelije.
Americké akcie navazují na silný včerejší růst, Zvýšená nejistota však současně vede ke zpevnění dolaru a k poklesu výnosu amerických dluhopisů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Finančníci a burziáni tedy částečně ruší své investice, které stavěly na předpokladu přesvědčivého vítězství demokratů a jejích kandidáta Joea Bidena. Současně se připravují na možná až dlouhé dny a nelze vyloučit, že i týdny až měsíce nejistoty, neboť definitivní výsledek může být nakonec jen velmi těsný.

Celé dny si navíc může vyžádat spočítání korespondenčních hlasů v nyní klíčových státech typu Michiganu. Průběh voleb jsou přitom připraveny napadnout obě strany, oba dva rivalové, stávající prezident Donald Trump i jeho vyzyvatel Joe Biden. Čím těsnější výsledek, tím odhodlaněji zřejmě každá ze stran do příslušných soudních pří půjde.

V USA tak také nelze vyloučit zesílení občanských nepokojů, neboť společnost je již nyní silně polarizovaná. Těsný výsledek, doprovázený nejistotou pramenící z dopočítávání hlasů, by jen přilil oleje do ohně frustrace podstatné části americké veřejnosti.

PSALI JSME:
Co je ve hře v amerických volbách

Termínové kontrakty na americké akcie dnes ráno středoevropského času poskočily přesto vzhůru poté, co se Trump dostal do vedení v klíčovém státě Florida, ale i v dalších státech, které jsou pro výsledek voleb určující. Akcie tak navazují na silný včerejší růst, kdy klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard&Poor’s 500, vzrostl nejvýrazněji za poslední takřka měsíc.

I přes zvýšenou nejistotu akciové trhy pozitivně přijímají, že narůstá Trumpova šance na vítězství. Stávající prezident je pro ně i přes svoji jistou nevyzpytatelnost přece jenom známější než jeho rival, takže lépe vědí, co vlastně od něj čekat. Konvenuje jim také jeho protržní postoj a kroky, jako je například snížení daní.

PSALI JSME:
Biden, nebo Trump? Kdo bude pokračovat v obchodní válce s Čínou?

Naopak nelibě nesou Trumpovy obchodní války. Dnes rostou také termínové kontrakty na převážně technologické tituly trhu NASDAQ, neboť investoři započítávají zvýšenou šanci Trumpova znovuzvolení. Investoři věří, že Trump by tolik jako Biden neprosazoval antimonopolní opatření namířená právě proti technologickým titulům.

Zvýšená nejistota však současně vede k dnešnímu zpevnění dolaru a k poklesu výnosu amerických dluhopisů. Naopak lze čekat částečný výprodej méně bezpečných aktiv, včetně české koruny, která tak dnes může pocítit znatelný tlak na své oslabení.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co bude s dolarem a akciemi po prezidentských volbách v USA

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Německá burza vystoupala na nové maximum

Zatímco 16. března 2020 dosahoval index DAX úrovně 8 256 bodů, dnes vystoupal na úroveň 14 185 bodů. Investoři tak mohli dosáhnout na zhodnocení ve výši 72 procent za necelý rok.

Věštec z Omahy napsal dopis investorům

Warren Buffett je známý neokázalým a střídmým životním stylem. Jako jeden z nejbohatších lidí na světě bydlí ve starém domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů. Přestože již oslavil devadesáté narozeniny, jeho investiční …

Růst výnosů neprospívá zlatu

Věnujeme pozornost pozicím hedgeových fondů ve futures a změnám, k nimž došlo v oblasti komodit, forexu, dluhopisů a akciových indexů v týdnu do 16. února, tedy minulého úterý, kdy index S&P 500 navzdory …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru