Spojené státy trpí největším růstem nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize

Názor
Firmy ve Spojených státech a Evropské unii trpí kvůli pandemii koronaviru srovnatelným způsobem. Přesto nezaměstnanost ve Spojených státech narůstá výrazně rychleji než v Evropské unii. Ukazuje se, že evropská podpora pracovního trhu je účinná. Jakmile však skončí, mohou desítky milionů Evropanů přijít o práci.
USA trpí největším růstem nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ministerstvo práce Spojených států oznámilo, že v minulém týdnu pořádalo 2,4 milionu lidí o podporu v nezaměstnanosti. Za posledních devět týdnů přišlo o práci 38,6 milionů Američanů. To je zcela bezprecedentní nárůst srovnatelný pouze s vývojem za Velké hospodářské krize, která propukla v roce 1929.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech by v průběhu května mohla vzrůst až k úrovni 20 procent. V dubnu se míra nezaměstnanosti pohybovala na úrovni 14,7 procenta. Ministr financí Spojených států Steven Mnuchin upozornil, že nezaměstnanost bude dále narůstat a v případě prodlužování restriktivních opatření hrozí, že americká ekonomika bude trvale poškozena.

Kritickou situaci americké ekonomiky potvrzuje i řada dalších průzkumů. Například Úřad pro sčítání lidu informoval, že téměř polovině amerických domácností klesly v průběhu pandemie příjmy. Na základě tohoto vývoje dochází ke snižování poptávka v ekonomice, což vede k výraznému poklesu hrubého domácího produktu.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za tři týdny přišlo o práci přes 16 milionů Američanů

×
  1. Zapominate na jednu malickost. V roce 1929 nikdo lidem neposilal penizky na ucet. Museli makat, fachcit aby prezili.

  2. Ale to vůbec není pravda !! Byl jsem před měsícem v USA a o nějaké krizi nemůže být ani řeč ! Snad trochu v New Yorku ohledně té blbé chřipky,ale ekonomicky fungují úplně normálně !!! Takže opět-novinářské lži a kecy !!!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Když už letět, tak s co největším padákem

V posledních týdnech to slýcháme ze všech stran – bude se propouštět, a to hodně! I říjnová nezaměstnanost sice zůstala pod čtyřmi procenty a výzvy k propouštění státních úředníků už bereme jako evergreen, ale kdo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru