Dva ze tří pracovníků jsou spokojeni se svou mzdou. Vyplynulo to z ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). V ní 67 % respondentů odpovědělo, že jsou spokojeni se svou mzdou, zatímco zbytek vyjádřil s odměnou za svou práci nespokojenost.

Tyto výsledky korespondují rovněž s výsledky z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment z letošního srpna, kterého se zúčastnilo 1830 respondentů. V ní svou spokojenost v současném zaměstnání potvrdily více než dvě třetiny pracovníků, což je oproti loňsku nárůst o 11 %.
Ke spokojenosti českých zaměstnanců pochopitelně přispívá i fakt, že skoro polovině z nich meziročně stoupla mzda. Vloni přitom dostalo přidáno jen 37 % lidí. Zároveň se snížil počet těch, kterým mzda klesla, a to z loňských 11 % na letošních osm procent.
Finanční ohodnocení má pochopitelně největší vliv i na motivaci zaměstnanců, v průzkumu to potvrdilo sedm z deseti oslovených. S větším odstupem pak následovala pracovní náplň (45 %), možnost podílet se na zajímavých projektech (33 %) a pracovní kolektiv (30 %). Finance jsou také důvodem, proč lidé mění zaměstnání a odcházejí „za lepším”.
Nejen z těchto důvodů vnímají dvě třetiny Čechů svoje pracovní vyhlídky v následujících 12 měsících jako dobré. V loňském roce bylo pozitivně naladěných pracovníků 44 %. Na druhou stranu svou situaci v zaměstnání vnímá negativně každý devátý pracovník, což je ale o polovinu méně než v předchozím roce.
Výše nabízené mzdy hraje hlavní roli při výběru nového zaměstnavatele pro devět z deseti českých zaměstnanců. Více než polovina se rozhoduje podle toho, v jaké vzdálenosti je pracoviště od jejich bydliště.
Čtvrtina lidí si jinou práci nehledá a dvě pětiny situaci na trhu práce sledují jen pasivně pro případ, že by dostaly lepší nabídku. V zaměstnání je nespokojený pouze každý pátý zaměstnanec.
Průměrná mzda byla v polovině roku 26 287 korun, meziročně vzrostla o 875 korun.