Společná měna nejslabší za poslední měsíc

Názor
Společné evropské měně se tento týden nedařilo. Zatímco v pondělí se její kurz ještě pohyboval na úrovni 1,105 USD/EUR, v pátek to bylo již o 1,8 procenta méně na 1,085 USD/EUR. Dolar se tak dostal na nejsilnější úroveň za poslední měsíc.
Společné evropské měně se tento týden nedařilo. Dolar se vůči ní dostal na nejsilnější úroveň za poslední měsíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

K ziskům mu pomohlo jestřábí vyjádřením členky FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.) Lael Brainardové, která uvedla, že Fed by v květnu mohl začít s rychlým snižováním bilanční sumy.

V silně jestřábím tónu se nesl i zápis z posledního zasedání Fedu, který nás přiměl ke zvýšení očekávaného utažení měnové politiky v květnu z 25 na 50 bazických bodů. Euro naopak trpělo v důsledku války na Ukrajině a přípravy dalšího balíku protiruských sankcí. Relativně pozitivní data, která z eurozóny přicházela (revize PMI indexu směrem nahoru, pozn. aut.) neměl tyto vlivy šanci vyvážit.

Na domácí půdě byla zveřejněna série dat z reálné ekonomiky, která však na vývoj kurzu koruny žádný zásadnější vliv neměla. V důsledku problémů v automobilovém průmyslu vykázala horší než očekávané výsledky únorová průmyslová výroba, zahraniční obchod i maloobchodní tržby. Nečekaně dobrým výkonem naopak překvapilo stavebnictví.

V pátek byl zveřejněn zápis z posledního zasedání České národní banky (ČNB) a data z domácího trhu práce. Podíl nezaměstnaných v březnu o desetinku poklesl, a i nadále tak ukazuje na silně utažený trh práce.

PSALI JSME:
Úrokové sazby centrální banky ještě porostou

Zápis z posledního jednání centrální banky odhalil, že se ČNB zabývala především děním na Ukrajině a jeho potenciálními ekonomickými dopady. Ty podle centrálních bankéřů povedou k urychlení inflace a vyžádají si další utažení měnové politiky. ´

Koruna však na zveřejněná data příliš nereagovala. Byla spíše pod vlivem celkově negativního sentimentu. V průběhu týdne oslabila z pondělních 24,35 CZK/EUR na pátečních 24,50 CZK/EUR.

Ostatní regionální měny se vyvíjely pod taktovkou místních centrálních bank. Kurz polského zlotého byl poměrně stabilní, když osciloval kolem hladiny 4,65 PLN/EUR. K tomuto vývoji přispělo očekávání zpřísnění měnových podmínek tamní centrální bankou. Ta nakonec místo 50bodového zvýšení dodala 100bodové a posunula klíčovou úrokovou sazbu na 4,5 procenta.

K oslabení své domácí měny naopak kromě výsledků voleb přispěla i maďarská centrální banka, když týdenní úrokovou sazbu ponechala beze změny na úrovni 6,15 procenta. S tím finanční trhy nepočítaly a maďarský forint tak oslabil z pondělních 367 HUF/EUR až na 382 HUF/EUR. V závěru týdne se tyto ztráty snažil alespoň z části korigovat.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna přes 24,50 CZK/EUR

Zavřít reklamu ×
  1. Společná měna je nejslabší… Asi ano. Snad. Ale vůči dolaru?! Měně, která se tiskne bez toho, aby byla čímkoliv krytá? Jděte s takovou blbostí do kelu! Americký FED dělá z kurzu dolaru „větrák“ jen proto, aby USD zůstal platebně schopný… Jak dlouho ještě? Max než padne Ukrajinam kde se napakuje…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.