Koruna přes 24,50 CZK/EUR

Názor
Devizové trhy ve čtvrtek vstřebávaly středeční zveřejnění velmi jestřábího vyznění zápisu z posledního jednání americké centrální banky (Fed), na základě kterého i my vidíme na dalším zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC), že sazby půjdou nahoru o 50 bazických bodů.
Dále sílící spekulace na agresivní utahování americké měnové politiky vedly k výprodejům středoevropských měn. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z pohledu dolaru dobrá zpráva. Během čtvrteční evropské seance se tak kurz EUR/USD ještě posouval dolů, krátce se dostal pod 1,087, aby následně dolar své zisky korigoval návratem nad 1,09.

Čtvrteční ekonomické indikátory obchodování na trzích nijak zásadně neovlivnily. Ranní čísla německé průmyslové výroby za únor ukázala v souladu s tržním očekáváním na její mírný meziměsíční vzestup o 0,2 procenta. Nicméně celkem významně směrem dolů byl revidován údaj za leden.

Ve srovnání s konsensem skončily níže také statistiky maloobchodních tržeb v eurozóně, i zde šlo o únorová data. Dopad rostoucích obav ze zvyšující se inflace byl na číslech patrný. Další silná data z amerického trhu práce přišla v podobě týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Pouhých 166 tisíc je nejnižší číslo od roku 1968.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka bude měnovou politiku utahovat více a déle

Dále sílící spekulace na agresivní utahování americké měnové politiky vedly k výprodejům středoevropských měn. Zlotý i forint se ale rychle oklepaly a nakonec si ve čtvrtek připsaly zisky. Česká koruna nikoliv. Ta se po ranním oslabení nad 24,50 CZK/EUR v odpoledních hodinách stabilizovala těsně nad touto úrovní.

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek zveřejnila statistiky devizových obchodů za únor, tedy ještě před spuštěním devizových intervencí ve prospěch koruny. Ty uvidíme až v březnových datech. V únoru centrální banka pokračovala v odprodeji výnosů z devizových rezerv. S tím opětovně začala v lednu. Stejně jako v lednu bylo i v únoru na spotovém trhu odprodáno deviz v objemu 122 milionů eur.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB intervenuje za silnější korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.