Úrokové sazby centrální banky ještě porostou

Názor
Čtvrteční tisková konference bankovní rady naznačila, že úroky České národní banky (ČNB) mohou ještě dále růst, kroky ale budou opatrné a budou se týkat spíše jen nejbližšího období, tedy druhého čtvrtletí letošního roku.
S dalším zvýšením repo sazby o půl procentního bodu lze zřejmě počítat již na květnovém zasedání bankovní rady, kdy ČNB bude mít vypracovanou čerstvou prognózu vývoje ekonomiky. Ilustrační foto: FAEI.cz

V pohledu na delší horizont vývoje mohou v uvažování při nastavování měnové politiky začít převládat faktory v podobě slabšího růstu spotřeby domácností s nepříznivým dopadem na celkový výkon hrubého domácího produktu (HDP) České republiky.

Dle mého názoru lze počítat s dalším zvýšením repo sazby o půl procentního bodu zřejmě již na květnovém zasedání bankovní rady, kdy ČNB bude mít vypracovanou čerstvou prognózu vývoje ekonomiky. Následně by se ale měly úrokové sazby stabilizovat a osobně si myslím, že v letošním závěrečném čtvrtletí již může přijít první snižování úroků centrální banky.

V prohlášení bankovní rady ČNB, jež bylo prezentováno na tiskové konferenci po dnešním měnovém zasedání, zaujal důraz na rizika ve směru vyšší inflace, jež budou dominovat především v krátkodobém výhledu.

PSALI JSME:
ČNB zvýšila úrok nejvýše za posledních více než dvacet let

Ve svém prohlášení bankovní rada zároveň konstatuje, že se rozhodla prozatím částečně odhlížet od přímých dopadů války na Ukrajině do spotřebitelských cen.

Tedy: Je zde vědomí ohledně růstu cenových tlaků v nejbližším období a vědomí potřeby reakce měnové politiky, zároveň je ale bankovní rada připravena při svých rozhodnutích část výkyvů na cenách komodit v souvislosti s geopolitickou situací tolerovat. Bankovní rada zdůrazňuje, že stávající situace v domácí ekonomice i ve vnějším prostředí je poznamenána nebývalými nejistotami a riziky.

Pro další měnově-politické kroky bude důležité vyznění čerstvé prognózy z dílny ČNB, jež bude k dispozici počátkem května (na zasedání bankovní rady 5. května, pozn. aut.). Na základě dnešní situace a komentářů, jež zazněly na tiskové konferenci bankovní rady, bych v květnu očekával další zvýšení repo sazby o půl procentního bodu, tedy na úroveň 5,50 procenta.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB varuje před propadem životní úrovně lidí v Česku

Poté by se ale úroky centrální banky mohly stabilizovat: Inflace by v letošním druhém pololetí měla začít klesat, výkon české ekonomiky se zároveň výrazně zpomalí. Možná již koncem letošního roku anebo nejpozději v průběhu roku 2023 by se měla stát relevantním tématem otázka snížení úrokových sazeb z jejich vysokých úrovní.

Neutrální úroveň úrokových sazeb ČNB odhaduje v oblasti okolo tří procent, možná mírně pod touto úrovní.

Úrokové sazby, jež začnou postupně klesat ze startovací úrovně, která zřejmě bude nad pěti procenty, tak budou navzdory svému budoucímu snižování ještě po delší dobu přispívat k tomu, že měnové podmínky v české ekonomice zůstanou relativně přísné.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká národní banka přitvrzuje, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

V Česku je desátá největší bída v Unii

Největší bída v EU teď panuje v pětici zemí, které vesměs sdílí euro: Estonsko, Litva, Řecko, Španělsko a Lotyšsko. Tyto země mají index bídy vyšší než 20. Vyplývá to z dat Eurostatu.

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB