Společnost SAP oznámila finanční výsledky za rok 2022

Společnost SAP, přední světový dodavatel podnikového softwaru, oznámila finanční výsledky za rok 2022. Tržby z cloudu meziročně vzrostly o 33 procent, objem cloudových zakázek softwaru SAP S/4HANA se zvýšil o 86 procent. Hrubý zisk z prodeje cloudových řešení vzrostl o 38 procent. Redakci FAEI.cz o tom informoval tiskový mluvčí SAP Czech Republic Dominik Ježek.
Společnost SAP, přední světový dodavatel podnikového softwaru, oznámila finanční výsledky za rok 2022. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Objem cloudových zakázek společnosti SAP loni dosáhl 12 miliard eur, což představuje nárůst o 27 procent. Růst negativně ovlivnil ve výši 1,5 procentního bodu prodej společnosti Litmos a ukončení obchodních aktivit v Rusku a Bělorusku. Cloudové zakázky řešení SAP S/4HANA vzrostly o 86 procent na 3,17 miliardy eur.

Tržby z cloudu se zvýšily o 33 procent na 12,56 miliardy eur, a to zejména díky dvoucifernému růstu portfolia Software as a Service (SaaS) a Platform as a Service (PaaS). Hrubý zisk z cloudových služeb podle IFRS vzrostl o 38 procent.

Meziročně se hrubá marže z cloudových služeb zvýšila o 2,3 procentního bodu na 69,3 procenta. Nárůst zapříčinilo zejména výrazné zvýšení marže napříč portfoliem cloudových řešení společnosti. Vyšší efektivita také kompenzovala nárůst investic do programu poskytování cloudových systémů nové generace.

Provozní zisk zůstal na stejné úrovni ve výši 4,67 miliardy eur a provozní marže klesla o 1,6 procentního bodu na 15,1 procenta. Za poklesy stojí podle společnosti kromě ukončení obchodních aktivit v Rusku a Bělorusku také nižší podíl příjmů z prodeje softwarových licencí a vyšší investice do výzkumu a vývoje, marketingu a prodeje.

Výhled na rok 2023

Pro celý letošní rok SAP očekává příjmy z cloudových řešení ve výši 15,3-15,7 miliardy eur, což představuje nárůst o 22-25 procent. Dále také tržby z cloudu a softwaru v rozmezí 28,2–28,7 miliardy eur, což představuje nárůst o šest až osm procent.

Podíl předvídatelnějších příjmů definovaných jako součet příjmů z cloudu a softwarové podpory by měl dosáhnout 83 procent (2022: 79 %) a volný cash flow pět miliard eur. Společnost SAP očekává, že efektivní daňová sazba podle IFRS za celý rok 2023 bude činit 28 až 32 procent.

PSALI JSME:
SAP: Kvůli válce na Ukrajině firmě klesl provozní zisk o třetinu

SAP se bude letos také věnovat také cílenému restrukturalizačnímu programu ve vybraných oblastech společnosti. Účelem je dále se zaměřit na strategické oblasti růstu a zrychlující se přechod do cloudu a další zefektivnění firemních procesů.

Program by se měl dotknout 2,5 procenta zaměstnanců společnosti. Převážná většina restrukturalizačních nákladů ve výši 250 až 300 milionů eur spojených s programem bude vykázána v prvním čtvrtletí roku 2023, což bude mít dopad na provozní zisk podle IFRS.

Program by měl přinést v roce 2023 snížení celkových nákladů a od roku 2024 roční úspory ve výši 300 až 350 milionů eur, což pomůže podpořit investice do strategických oblastí růstu. Finanční výhled společnosti SAP na roky 2023 až 2025 plně zohledňuje očekávané úspory nákladů a reinvestice.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Bez Billa McDermotta by SAP nebyl takový, jak jej dnes známe

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.