Spoření na penzi v novém kabátě

Názor
Vláda v rámci důchodové novely chystá od začátku příštího roku nový produkt s cílem zvýšit atraktivitu spoření na stáří. Pokud ještě nedojde ke změně, bude se tento produkt jmenovat Dlouhodobý investiční produkt a budeme ho znát pod zkratkou DIP.
Budoucí generace tuzemských důchodců nemá moc dobré vyhlídky, takže je dobré využít jakékoliv příležitosti, kdy stát nabízí při spoření pomocnou ruku. Nově bude stát přispívat 20 procent z úložky střadatele. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fungovat bude jako třetí důchodový pilíř a jde o nový a státem podporovaný způsob spoření na důchod, který přibude k dnes již známým produktům, jako je staré penzijní připojištění, novější důchodové penzijní spoření anebo, dnes již tolik nevyužívané, investiční životní pojištění.

Daňový odpočet

Tento produkt bude mít za úkol nalákat více lidí k investování a zajištění se tak na stáří. Jeho velkou výhodou bude, že daňovou podporu získá i člověk, který investuje přímo do podílových fondů, akcií a jiných finančních instrumentů, aniž by investoval přes již známé důchodové produkty.

Dnes je možné provést daňový odpočet, jen pokud člověk investuje právě prostřednictvím penzijních fondů či investičního životního pojištění. Nově půjde daňový odpočet uplatnit až ve výši 48 000 korun a nebude jen na jednu smlouvu, potažmo produkt, ale bude ho možné kombinovat přes všechny dostupné produkty (penzijní spoření, DPS, životní pojištění i DIP, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Stát chce lidi motivovat k rizikovějším investicím. Spíše by měl narovinu říci, že jim peníze na důstojné stáří nezajistí

Nyní je možné provést daňový odpočet u produktů určených na stáří pouze ve výši 24 000 korun. Po novelizaci tedy bude odpočet až dvojnásobný. Daňový odpočet ale bude výhodný i pro zaměstnavatele. Ten bude moci z daní odečítat částku ve výši 50 000 korun, což povede k motivaci poskytovat zaměstnanci benefit právě v podobě příspěvku na stáří.

Tento produkt budou nabízet pouze regulované a dozorované instituce, jako jsou obchodníci s cennými papíry, banky a investiční společnosti, a klient tak nemusí mít strach, že by o prostředky přišel. Všechny tyto organizace mají k vykonávání činnosti licenci od České národní banky.

Produkt bude podléhat přísné regulaci, čímž je zajištěna jeho dlouhodobá bezpečnost. Velikou změnou u tohoto produktu bude to, že vedle regulace a dlouhodobé bezpečnosti (na kterou jsme zvyklí i u stávajících produktů) přináší možnost vyššího zhodnocení. To sice není garantované, ale produkt umožní investovat i do aktiv, která dnes nakupovat v rámci spoření na důchod nelze.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Jak si Češi spoří na budoucnost?

Jde o investice typu private equity, infrastrukturní projekty, alternativy, akcie a jiná dynamická aktiva, s nimiž jsou spojeny potenciálně vyšší výnosy. Těmto aktivům hraje do karet i dlouhodobý horizont, na který je produkt sjednáván, protože s delším horizontem klesá riziko investice.

Dlouhý investiční horizont potvrzuje změna, kdy klient bude muset spořit alespoň 120 měsíců a dosáhnout věku 60 let, aby si mohl produkt bez jakýchkoliv restrikcí vybrat. Aktuálně stačí u produktů na stáří splnit pravidlo šedesáti, tedy naspořit 60 měsíců a mít 60 let věku.

Výčet novinek tímto ale ještě nekončí. V novele se také řeší státní příspěvky, které by se měly s rokem 2024 z dnešních 230 korun navýšit až na 340 korun měsíčně, což odráží růst cenové hladiny a nutnost zatraktivnit spoření ve třetím pilíři. Abyste na takový příspěvek dosáhli, budete muset spořit 1 700 korun měsíčně, což je i horní hranice pro výpočet státního příspěvku.

PSALI JSME:
Jak spořit a získávat státní příspěvky? Peníze můžete dostat ještě za letošní rok

Nově totiž bude stát přispívat 20 procent z úložky střadatele. Zároveň se ale zvýší i spodní hranice – dnes střadatel dostane státní příspěvek už při úložce 300 korun, od 1. ledna 2024 bude muset být pro připsání nejmenšího státního příspěvku ve výši 100 korun úložka alespoň 500 Kč, což odpovídá zmíněným 20 procentům z úložky.

Všechny tyto změny mají vést k většímu využití důchodových produktů a k tomu, aby se lidé na svůj důchod odpovědně připravovali. Není totiž dobré spoléhat se pouze na stát, jelikož poměr ekonomicky aktivních obyvatel na jednoho důchodce bude v roce 2050 přesně 1:1.

To nejsou moc dobré vyhlídky pro budoucí generaci důchodců, a proto je dobré využít jakékoliv příležitosti, kdy stát nabízí při spoření pomocnou ruku.

Autor je vedoucí produktového oddělení společnosti Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nespoléhejte jen na stát, nebo školu. Dvanáct finančních rad, které by měly znát už vaše děti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři na „psí knížku“ nejsou zákonnými dědici

Poradna
Je to jenom formalita, protože papír na to, že se máme rádi, nepotřebujeme. Opravdu? Možná to platí v romantických představách, ale v reálném životě je to jinak. Při úmrtí partnera zůstává ten druhý v rizikovém postavení, protože pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. A pozůstalý partner, který nepotřeboval papírovou formalitu, může např. přijít o střechu nad hlavou.