Češi chtějí šetřit, vánoční dárky nakoupí ve velkém na internetu

Průzkum
Nakupování v internetových obchodech je pro většinu Čechů už naprosto běžnou součástí jejich spotřebitelského chování. Nejinak tomu bude u pořizování vánočních dárků. E-shopy chce využít až tři čtvrtiny Čechů, kteří mají internet. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK), s nimiž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit. Výzkum byl připraven ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere na vzorku 1 398 lidí.
Češi mají nakupování na internetu rádi, využijí ho i při pořizování vánočních dárků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zákazníkům na nakupování na internetu vyhovuje především pohodlí a výhodnější ceny. Letos ale budou s ohledem na komplikovanou ekonomickou situaci obezřetnější a vybíravější. I tak ale využijí e-shopy k nákupu vánočních dárků ve velkém.

„Naše asociace provádí předvánoční průzkum mezi spotřebiteli každoročně. Díky tomu víme, že popularita objednávání vánočních dárků v e-shopech je u nás vysoká. Alespoň nějaký dárek on-line plánuje letos pořídit 74 procent Čechů, kteří využívají internet,“ konstatoval výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. „Většinu dárků po síti plánuje objednat 37 procent spotřebitelů, někteří další navíc ještě se svým výběrem váhají.“

Útrata nejspíš vzroste

Energetická krize a vysoká inflace dopadá také na internetové obchody, přesto provozovatelé e-shopů věří, že Češi budou před Vánocemi objednávat dárky pro své blízké obdobně jako v minulém roce. „České internetové obchody patří k evropské špičce. Díky raketovému růstu v uplynulých dvou letech letos očekáváme stabilizaci a obraty obdobné jako v roce 2021,“ uvedl Jan Vetyška.

PSALI JSME:
Chudší Vánoce. Na dárcích bude letos kvůli inflaci šetřit šest Čechů z deseti

Z výzkumu APEK vyplynulo, že dvě třetiny zákazníků plánuje utratit za dárky stejně nebo více jako vloni. Proč nakupují Češi právě v e-shopech? Více než šedesát procent zákazníků, kteří plánují na internetu objednat všechny anebo většinu vánočních dárků, uvedlo, že jim vyhovuje pohodlí nákupu z domova. Téměř polovina pak potvrdila, že je pro ně důležitá výhodnější cena, kterou e-shopy nabízejí.

„Vánoce na internetu již začaly. Obchodníci tradičně od října sledují zvýšené prodeje a je tomu tak i letos. Věříme, že zákazníci opět ocení kvalitu služeb, které jim české on-line obchody přináší a využijí je k pohodlnému a příjemnému nákupu dárků,“ dodal Jan Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci.

Kvalita na prvním místě

Z jiného vánočního průzkumu, který si nechal vypracovat největší tuzemský nákupní rádce a cenový srovnávač Heureka.cz, zase vyplynulo, že pro české zákazníky při výběru dárků hraje v první řadě kvalita. Uvedlo to více než sedmdesát procent dotázaných.

PSALI JSME:
Vánoční rohlíčky upečené doma budou letos o 34 % dražší než loni

Na to, aby lidé nemuseli „šidit“ na kvalitě, a přesto při nákupu dárků letos alespoň trochu ušetřili, využijí až dvě třetiny dotázaných slevové kupony, různé slevové akce a v neposlední řadě také blížící se Black Friday.

„Z našeho průzkumu vyšlo, že i když lidé letos budou chtít kupovat levnější dárky, nechtějí tomu obětovat kvalitu. Právě kvalita zboží je pro nás totiž při výběru dárku nejdůležitější. Znamená to, že kromě pečlivého porovnávání nabídek budou mnohem více lidé letos sledovat akční nabídky a čekat na slevové akce tak, aby za dárky neutratili více, než je nutné, ale zároveň nekoupili ‘šunt’ na úkor kvality,“ řekl Michal Buzek, šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz .

„I v našich datech vidíme, že oproti loňsku lidé zatím s nákupy dárků vyčkávají a spíše je budou směřovat až na druhou polovinu listopadu, kdy vánoční sezona začíná kulminovat,“ dodal Buzek.

PSALI JSME:
Vánoce budou nejdražší v historii a zároveň nejchudší za poslední roky

Zavřít reklamu ×
  1. Jo,poslední „blahobytné“ vánoce. V polovině příštího roku přijdou lidem doplatky za energie a dost lidí se rázem ocitne v exekuci…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB