Spotřebitelská poptávka v červenci zklamala

Analýza
Tuzemské maloobchodní tržby za červenec zklamaly. Jejich reálný objem bez prodejů aut se zvýšil meziměsíčně pouze o 0,1 procenta, zatímco my jsme očekávali růst o 0,5 procenta. V meziročním vyjádření byly tržby nižší o 1,8 procenta.
Prodeje aut byly v červenci meziměsíčně vyšší o 1,1 procenta po červnovém růstu o 0,3 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na meziroční vývoj totiž působily revize historických dat, když statistický úřad zhruba o desetinu zvýšil meziměsíční dynamiku pro každý měsíc v období od listopadu 2022 až do červena 2023.

Spotřebitelská poptávka se sice již zvyšuje, avšak jen velmi pozvolným tempem. V červenci maloobchodní tržby bez prodejů aut meziměsíčně rostly již třetí měsíc v řadě. V souhrnu za tyto tři měsíce se však zvýšily pouze o jedno procento, což s ohledem na velmi nízkou výchozí základnu znamená, že jejich úroveň stále odpovídala zhruba polovině roku 2018.

Z hlediska struktury se v červenci zvýšily tržby za nepotravinářské zboží (o 0,3 % meziměsíčně), tržby za potraviny stagnovaly a za pohonné hmoty klesly (o 0,8 % meziměsíčně).

Prodeje aut naproti tomu rychle rostly. Meziměsíčně byly v červenci vyšší o 1,1 procenta po červnovém růstu o 0,3 procenta. Původně přitom data pro červen ukazovala na meziměsíční stagnaci. Celkové maloobchodní tržby ve výsledku vzrostly meziměsíčně o 0,4 procenta, tedy stejným tempem, jako měsíc před tím.

PSALI JSME:
15 měsíců poklesu tržeb obchodníků

Tržby za prodej služeb v červenci klesly. Oproti červnu byly celkové tržby za prodej tržních služeb v reálném vyjádření nižší o 0,3 procenta po předchozím nepatrném růstu o 0,1 procenta. Jejich úroveň tak zhruba odpovídala stavu těšně před pandemií. Nejvíce se v červenci snížily tržby v oblasti ICT (meziměsíčně o 1,5 %, pozn. aut.), které tak v podstatě jedna ku jedné kompenzovaly červnový nárůst.

Mírný pokles tržeb pak pokračoval v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb a také v případě administrativních a podpůrných činností. Nepatrně se tržby naopak zvýšily v profesních, vědeckých a technických činnostech, dopravě a skladování a u činností v oblasti nemovitostí.

Třetí čtvrtletí letošního roku z hlediska vývoje ekonomiky nezačalo úplně dobře. Včera zveřejněná data ukázala na výrazný pokles průmyslové a stavební produkce, zatímco ta dnešní odhalila skutečnost, že oživení spotřebitelské poptávky je zatím jen velmi chabé.

PSALI JSME:
Útraty domácností v obchodech se začínají stabilizovat

Zatímco reálné mzdy již ve druhém čtvrtletí začaly mezičtvrtletně růst a domácnosti stále disponují velkým množství nahromaděných úspor, spotřebitelský sentiment i přes mírné zlepšení zůstává stále nízký. Jeho srpnová hodnota v podstatě odpovídala minimům z dob pandemie (po vypuknutí války na Ukrajině a silné inflační vlně byla důvěra domácností v ekonomiku ještě výrazně nižší).

Oživení spotřeby domácností bude klíčové pro návrat tuzemského hospodářství na předpandemickou úroveň, za kterou zaostává jako jediná ekonomika v EU. Právě spotřeba domácností, která ve druhém čtvrtletí zaostávala za předpandemickou úrovní o výrazných zhruba devět procent, je toho hlavním důvodem.

Průmysl takovou podporu, jakou poskytoval v průběhu první poloviny letošního roku, ve druhém letošním pololetí již ekonomice pravděpodobně neposkytne. Stále více totiž pociťuje pokles nových zakázek, a tedy i poptávky po své produkci.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zastaví se pád maloobchodních tržeb?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB