Spotřebitelský sentiment v USA se zlepšuje, Fed pokračuje v jestřábí rétorice

Názor
Důvěra amerických spotřebitelů od Conference Boardu se v záři výrazně zvýšila. Ze srpnových 103,6 bodu vzrostla na 108 bodů, zatímco trhy očekávaly 104,5 bodu. Pokračovalo tak odeznívání prvotní silně negativního efektu války na Ukrajině.
Představitelé americké centrální banky, Fedu, pokračují v jestřábí rétorice. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rovněž investiční aktivita v zámoří zůstává poměrně odolná. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu sice klesly o 0,2 procenta meziměsíčně, ale hodnota objednávek kapitálového zboží bez letadel a vojenské techniky vzrostla nejvíce od ledna, a to přes pokračující růst úrokových sazeb.

Představitelé americké centrální banky, Fedu, pokračují v jestřábí rétorice. Prezidentka bostonského Fedu Susan Collinsová a její kolegyně z Clevelandu Loretta Mesterová uvedly, že k omezení inflace je zapotřebí další zpřísnění měnové politiky. Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic dodal, že centrální banka má před sebou ještě kus cesty ke zkrocení inflace.

PSALI JSME:
Objednávky v USA v červenci stagnovaly

Trhy tak stále očekávají nárůst sazeb o dalších 150 bazických bodů (1,5 %, pozn. red.) do konce prvního čtvrtletí 2023. V kombinaci se solidními daty z americké ekonomiky to pomáhá udržovat americký dolar v páru s eurem nadále bezpečně pod paritou (0,962 USD/EUR).

Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 125 bazických bodů na 13 procent, zatímco tržní konsenzus trhu činil 12,75 procenta. Ve svém vyjádření centrální banka uvedla, že pravděpodobně šlo o poslední „hike“ v rámci současného cyklu zpřísňování měnové politiky.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka dále zpřísňuje měnovou politiku

Přísnější měnové podmínky chce nicméně udržet po delší dobu a dále je podporovat stahováním likvidity. Na devizovém trhu v reakci na to forint posílil o zhruba 0,7 procenta, přestože tamní tržní sazby v úterý naopak klesaly. Proti tomu koruna i polský zlotý k euru mírně ztrácely.

Zvýšená nervozita byla v úterý patrná na komoditních trzích. Německo vyslovilo podezření, že poškození plynovodu Nord Stream I, který slouží k přepravě ruského plynu do Evropy, bylo důsledkem sabotáže. Evropské ceny plynu po čtyřech dnech ztrát vzrostly o téměř šest procent a kolem tří procent si připsala i ropa Brent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.