Stagflační syndrom na ústupu

Analýza
Loňský vývoj mnoha globálně důležitých ekonomik, ale i těch v regionu střední Evropy, bylo možné popsat jako stagflační. Byli jsme svědky nezvykle vysoké inflace. V případě Spojených států, Německa či eurozóny jako celku nejvyšší za zhruba čtyři dekády, v našem regionu od rozpadu Východního bloku.
Inflace na globální úrovni má vrchol za sebou. Očekávání letošní míry inflace se v klíčových ekonomikách začínají revidovat směrem dolů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V mnoha zemích byl inflační vzestup kombinací nákladových a poptávkových faktorů. Ty poptávkové souvisely zejména s obdobím pandemie a tehdejší kombinací extrémně uvolněných fiskálních a měnových politik, k čemuž se přidalo převládající napětí na mnoha trzích práce, zejména v Evropě.

Nákladové složky šly za cenami potravin a hlavně energií. A to jak kvůli probíhajícím strukturálním změnám směrem k zelenější energetické produkci, tak si samozřejmě svou daň vybrala i válka na Ukrajině. Výsledkem byl utlumený hospodářský vývoj.

PSALI JSME:
Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (1): Dosavadní modely nefungují

Na produkční straně zejména v důsledku potíží v globálních výrobních řetězcích, na výdajové straně pak vlivem omezení výdajů domácností na spotřebu. Právě spotřebitelé citlivě vnímají ztrátu kupní síly působením vysoké inflace.

Vše ale nasvědčuje tomu, že stagflační syndrom je na ústupu a letošní rok nakonec bude na globální i lokální úrovni lepší než ten loňský, a to v obou složkách. Již několik měsíců je patrný pokles cen energetických komodit na trzích, v mnoha případech na předválečné úrovně, na straně poptávky se pomalu začíná projevovat obecně utaženější měnová i fiskální politika.

Inflace na globální úrovni má vrchol za sebou. Očekávání letošní míry inflace se v klíčových ekonomikách začínají revidovat směrem dolů. Naopak růstové vyhlídky pro letošní rok analytici vesměs začínají revidovat směrem k lepšímu.

PSALI JSME:
Ekonomice eurozóny se podařilo vyhnout recesi

Zdá se, že ani ve Spojených státech, ani v eurozóně nakonec letos recesi nezažijí. A co je podstatné, od recese se podle nás vzdaluje i Německo. A v případě Česka to vypadá, že mělká recese je za námi, když jsme si jí prošli ve druhé polovině loňského roku.

Vpředhledící sentiment indikátory za únor zveřejněné pro velké světové ekonomiky v první polovině toho týdne potvrdily, že nálada domácností a průmyslníků se od minim loňského roku vzdaluje. Z pohledu finančních trhů to znamená, že americká centrální banka, Fed, i Evropská centrální banka si nadále udrží své odhodlání tlačit inflaci dolů dalším zvyšováním úrokových sazeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflační tlaky i trh práce v USA zůstávají silné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB