Stagnující nezaměstnanost

Navzdory chabým výsledkům české ekonomiky způsobeným útlumem v řadě odvětví, na trhu práce se situace nijak zásadně nezměnila. Nárůst nezaměstnanosti v prosinci byl sezónní, dokonce lze říct, že očištěná nezaměstnanost se vlastně už téměř rok v podstatě ani nezměnila.
Hlavním důvodem, proč ani pokles hospodářství nevedl k vlně propuštění a růstu nezaměstnanosti, je dostatek volných pracovních míst. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vysoká zaměstnanost v ekonomice přetrvávala a s ní šla v ruku v ruce i relativně nízká nezaměstnanost. Míra nezaměstnanosti na konci roku vzrostla na 3,7 procenta, a byla tak na stejné úrovni jako o rok dříve. Firmy sice avizovaly propouštění, zaměstnanost klesala především v průmyslu, avšak na celkových číslech lidí bez práce to vidět v podstatě nebylo.

Hlavním důvodem, proč ani pokles hospodářství nevedl k vlně propuštění a růstu nezaměstnanosti, je dostatek volných pracovních míst. Statisticky podchycených volných míst bylo na konci roku 272 tisíc.

Ekonomika i v horších časech tak dokázala místa nejenom uchovávat, ale fakticky i vytvářet, i když to nemusely být jen zaměstnanecké poměry. Oblíbenost švarcsystému rozhodně neuvadala, a to nejenom díky rozvoji potravinových a gastro zásilkových služeb.

Dalším důvodem, proč se na trhu práce na první pohled toho až tolik nezměnilo, je přístup firem ke kmenovým zaměstnancům. Po dřívějších zkušenostech si musejí být vědomy, že propouštění může být velmi rychlé, avšak jejich pozdější získání zpět už téměř nemožné. Proto obvykle v první chvíli sahají do řad agenturních zaměstnanců. A takový krok už na číslech z úřadů práce vidět nebývá.

Co čekat dál? Ekonomika se v letošním roce vzchopí, ale na číslech z trhu práce to vidět ještě nejspíš nebude. Podle toho, jak rychle se spotřebitelé doma i v zahraničí vzpamatují po dvouletém inflačním šoku, se bude vyvíjet i nabídka volných pracovních míst. Velký otazník visí nad rychlostí zlepšení finanční situace domácností, která ovlivňuje situaci především ve službách.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Lidí ochotných pracovat za špatných podmínek jako tady v ČR bude ubývat. Mladí zamíří do ciziny a starší si raději vyřídí invalidní důchod. Hodně lidí taky živí pronájmy,půjčování dodávek atd.(tito rovněž do práce nepůjdou)….Jurečka bude muset dovézt lidi z Mongolska a podobné ….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB