Míra nezaměstnanosti roste, volných pracovních je v Česku nejméně od dubna 2018

Názor
Míra nezaměstnanosti v Česku vzrostla v prosinci 2023 na úroveň 3,7 procenta, v souladu s předpoklady. Byla tedy totožná s tou o rok dříve, v prosinci 2022. V porovnání s listopadem 2023 došlo k nárůstu míry nezaměstnanosti, a to z úrovně 3,5 procenta.
Nárůst míry nezaměstnanosti se opakuje každoročně, a to kvůli příchodu zimní sezóny a souvisejícímu ukončování sezonních pracovních úvazků a prací v exteriéru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podobný nárůst se však opakuje každoročně, a to kvůli příchodu zimní sezóny a souvisejícímu ukončování sezonních pracovních úvazků a prací v exteriéru, například v lesnictví, zemědělství, stavebnictví či povrchové těžbě.

V listopadu 2023 navíc v Česku spadlo nejvíce srážek za všechny listopady od roku 1961, jak plyne z dat Českého statistického úřadu, což dopad ukončování prací v exteriéru do trhu práce ještě o něco zvýraznilo.

Očistíme-li tuzemskou míru nezaměstnanosti o popsaný sezónní vliv, zůstává daná míra stále nejnižší v historii ČR za celou dobu od vzniku republiky v roce 1993, s výjimkou dvou let těsně před propuknutím covidové pandemie začátkem roku 2020, tedy let 2018 a 2019, kdy byla ještě o něco nižší.

Historicky vůbec nejnižší prosincová míra nezaměstnanosti nastala v prosinci 2019, kdy činila jen 2,9 procenta. V lednu 2024 bude míra nezaměstnanosti v ČR poprvé od dubna 2021 dosahovat úrovně čtyř procent, když vykáže hodnotu právě rovných čtyř procent. Situace na tuzemském trhu práce se totiž mírně zhoršuje i nad rámec sezónnosti.

PSALI JSME:
Tuzemský trh práce? Zatím žádné drama

A to v důsledku útlumu ekonomiky v loňském roce, stále poměrně vysokých úrokových sazeb, vysokých cen energií a také v důsledku dopadu opatření konsolidačního balíčku, jenž vstoupil v platnost právě v probíhajícím měsíci. Nejnověji, v pondělí, oznámil propouštění výrobce koupelen Laufen CZ – letos sníží stavy ve svém znojemském závodě o 250 lidí.

Zhoršování situace na trhu práce – ovšem zhoršování v porovnání s historicky takřka nejlepší situací! – bylo patrné už v prosinci 2023. Počet volných pracovních míst totiž zaostal za počtem uchazečů o práci v největším rozsahu za celé období od března 2018, a to o 7 438.

Přitom od prvního čtvrtletí roku 2018 takováto situace, kdy počet uchazečů převyšuje počet volných pracovních míst, prakticky nenastala. Nejnižší za celé období od dubna 2018 pak byl v prosinci 2023 absolutní počet volných pracovních míst, dosahoval počtu „jen“ 271 789.

Tuzemský trh práce tak přes určité náznaky zhoršení vykazuje stále velmi dobrou kondici a nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Nadále problému čelí mnohem spíše zaměstnavatelé s hledáním vhodných uchazečů než zaměstnanci s hledáním práce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v dalších měsících poroste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB