Start-upy: Investora získá jen necelá desetina nových firem

V Česku každoročně vzniká velký počet nových firem, ale také roste poměr zaniklých společností k těm čerstvě založeným. V roce 2017 vzniklo podle dat Českého statistického úřadu celkem 32 180 společností, ale více než třetina (35 %) jich předčasně skončila činnost. Jedním z důvodů je, že jen necelá desetina z nich získá investora.
Investora získá jen necelá desetina nových firem. Foto: Pixabay

Z průzkumu centra Impact Hub vyšlo najevo, že 63 procenta zakladatelů start-upů zakládají firmu sami, bez cizí pomoci, a že mezi tzv. start-upisty převládají mladší muži a vysokoškoláci. Pokud jde o zdroje financování, téměř 31 procent start-upů využilo pro rozvoj vlastní finance. Na půjčky od rodiny či přátel, veřejné dotace nebo financování ze strany soukromého kapitálu připadlo po 11 procentech. Granty získalo osm procent start-upů.

Průzkum dále ukázal, že mezi nejčastějšími oblastmi podnikání, kde vznikají nové inovativní firmy, jsou vzdělávání, informační technologie, podpora byznysu, vývoj softwaru, konzultační činnost a finance.

Zkušenost z praxe sdílí například podnikatel Filip Molčan, který má zkušenosti ze Silicon Valley a jehož společnost Good Sailors dává příležitost talentovaným hendikepovaným lidem. „Znám spoustu příkladů start-upů, které vyhořely i navzdory počátečnímu kapitálu,“ říká.

PSALI JSME:
Sto milionů eur pro malé a střední české firmy

Mnozí lidé se podle něj s vidinou peněz vzdají části svého podílu, a připraví se tak o možnost rozhodovat o směřování svých projektů. Molčan je současně jedním z porotců v programu pro start-upové firmy a projekty, nazvaném Start it, který minulý týden spustila ČSOB.

„Zakladatelé start-upů mnohdy překypují počátečním nadšením a mají skvělé myšlenky. Je ale velmi náročné projekt překlopit do funkčního modelu s životaschopným byznys modelem, který by zajistil dynamický růst firmy v nadcházejících letech,“ vysvětluje Zuzana Paulovics, která je v ČSOB lídrem programu.

V jeho rámci bude moci po dobu šesti měsíců zdarma využívat deset start-upů zázemí sdíleného centra a odbornou pomoc banky na míru jejich potřebám. Firmy se mohou přihlásit do programu do konce února.

PSALI JSME:
V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Jak je to s DPH u stravenek?

Novelizace Zákona o DPH přinesla pro mnohé daňaře otázky ohledně postupu pro uplatňování daně z přidané hodnoty u tradičních „stravenek“. Jaký režim „dépéháčka“ tedy mají poukázky na stravování? Asociace …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru