Startuje výstavba etapy Smíchov City Jih. Její dominantou bude nová centrála České spořitelny

Nejrozsáhlejší městotvorný projekt v novodobých dějinách Prahy pokračuje druhou, stěžejní fází. Dominantou této etapy, nazvané Smíchov City Jih, bude centrála České spořitelny. Redakci finančních a ekonomických informací (faei.cz) o tom informoval František Bouc z tiskového oddělení České spořitelny.
Projekt Smíchov City tvoří dvě části, a to Sever s převažující bytovou funkcí a Jih, představující moderní komerční distrikt. Zdroj: František Bouc, Česká spořitelna

Developerem Smíchov City je společnost Sekyra Group. Soukromé investice do projektu budou činit 35 miliard korun. Tuto částku navýší téměř 15 miliard z veřejných zdrojů investovaných do souvisejících infrastrukturálních staveb.

Ty budou zahrnovat modernizaci železniční stanice a výstavbu dopravního terminálu včetně velkokapacitního parkovacího domu. Plánovaná je též realizace spádové základní školy. Celková suma tak dosáhne 50 miliard korun.

„Smíchov City je největší urbanizací v centrální Praze od doby vzniku Vinohrad na konci 19. století,“ informoval Luděk Sekyra, předseda představenstva společnosti Sekyra Group. „Naší ambicí je vytvořit nové centrum Prahy, které se stane moderní alternativou k historickému jádru metropole,“ dodal.

Projekt Smíchov City tvoří dvě části, a to Sever s převažující bytovou funkcí a Jih, představující moderní komerční distrikt. Dominantou jižní části projektu bude nový kampus České spořitelny, tvořený čtyřmi budovami o ploše 75 tisíc metrů čtverečních.

„Cílem Spořitelny vždy bylo stát se součástí komunity a podporovat její finanční zdraví a prosperitu. Proto mám velkou radost, že nový kampus stavíme na Smíchově, ve středu města a komunity,“ sdělil Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny, a dodává:

Celým kampusem bude procházet veřejná pasáž spojená s hlavním bulvárem, kde budou moci obyvatelé využít řadu obchodů, kaváren a také veřejnosti volně přístupnou velkou zaměstnaneckou restauraci.

Španělské schody, venkovní tribuna s vlastním pódiem a kapacitou 150 diváků. Zdroj: František Bouc, Česká spořitelna

Přímo z pasáže bude vstup do multifunkčního auditoria s kapacitou 380 návštěvníků, které bude s veřejným prostranstvím před kampusem propojitelné jako přirozené kulturní centrum. Auditorium doplní tzv. Španělské schody, venkovní tribuna s vlastním pódiem a kapacitou 150 diváků.

Provoz kampusu bude díky tepelným čerpadlům a fotovoltaice uhlíkově neutrální. Na střechách budou fungovat včelíny i lesní školka. Díky využití vlastních studní, rezervoárů na dešťovou vodu a čističek užitkové vody nebude kampus pro provozní účely využívat pitnou vodu z vodovodního řadu.

Kampus navrhlo renomované rakouské architektonické studio Baumschlager Eberle Architekten spolu s kanceláří Pavel Hnilička Architects+Planners. Interiéry navrhlo nizozemské architektonické studio HofmanDujardin. Generálním dodavatelem kampusu je konsorcium vedené společností Strabag.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena