Stát do konce března hospodařil se schodkem ve výši 166,2 miliardy korun

Názor
Deficit 166,2 miliardy korun je vůbec nejhorší výsledek ke konci března. Zatímco příjmy vzrostly za první kvartál meziročně o 13 procent a za inflací tak jejich růst stále zaostává, dynamika výdajů letos nabrala na síle a naopak tempo zvyšování spotřebitelských cen výrazně předbíhá.
Na odvodech z nadměrných příjmů výrobců elektřiny bylo dosud vybráno 8,2 miliardy korun. Ilustrační foto: ČEZ

Rovněž kumulovaný schodek za posledních 12 měsíců byl v březnu historicky nejhlubší, když dosáhl 467,4 miliardy korun. Aktuálně pozorovaný trendový nesoulad mezi příjmy a výdaji je tedy srovnatelný s rokem 2021. V poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) je ale vzhledem k vysoké inflaci schodek státního rozpočtu oproti pandemickému období o něco mírnější.

Za meziročním zhoršením salda státního rozpočtu o 107,0 miliardy korun stály především vyšší výdaje. Ty vzrostly oproti loňsku o 153,3 miliardy korun (36,9 %), na čemž se podepsal zejména nárůst sociálních výdajů, pomoc domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií.

A také dražší obsluha státního dluhu (ostatní neinvestiční výdaje, pozn. aut.), ale i loňské rozpočtové provizorium doprovázené nižším předfinancováním (transfery veřejným rozpočtům územní úrovně a příspěvkovým organizacím).

PSALI JSME:
Vláda letos v prvním čtvrtletí hospodařila s historicky rekordním schodkem

Výdaje na sociální dávky především v důsledku valorizací důchodů za první tři měsíce letošního roku narostly meziročně o 18,7 % (34,5 mld. Kč). Samotný systém důchodového pojištění v únoru (data za březen zatím nejsou dostupná) dosáhl rekordního schodku ve výši 15,3 miliardy korun (meziročně o 9,1 mld. více).

Dodatečné výdaje přitom prozatím nebyly vykryty mimořádnými příjmy, což ale souvisí i s jejich zákonnou splatností.

Na odvodech z nadměrných příjmů výrobců elektřiny bylo dosud vybráno 8,2 miliardy korun. Za celý rok přitom ministerstvo počítá, že by tyto odvody (15 mld. Kč) dohromady s tzv. windfall tax (85 mld. Kč) měly přinést celkem 100 miliard korun. V případě nižších cen energií však recipročně nebude vznikat ani potřeba výdajů na kompenzace jejich cen.

PSALI JSME:
Takto špatné hospodaření státu nepamatuji

Růst příjmové strany nadále zaostává za inflací. Celkové příjmy sice byly meziročně vyšší o 46,2 miliardy korun a relativně o 13 procent. Růst cenové hladiny přitom podle našeho odhadu dosáhl za první čtvrtletí v průměru kolem 16,5 procenta meziročně.

Inkaso DPH (meziročně vyšší o 9,7 %) tak z našeho pohledu indikuje, že reálná spotřeba domácností zůstala utlumená. To souvisí s propadem reálných mezd, které zejména loni, a podle naší prognózy v průměru ani letos, nedokážou držet krok s růstem cenové hladiny, přestože nominálně jejich dynamika na začátku roku podle dat ze státního rozpočtu i měsíčních indikátorů viditelně zrychlila.

Letošní deficit státního rozpočtu patrně znovu překročí hranici 300 miliard korun. Schválený rozpočet sice počítá se schodkem ve výši 295 miliard korun, další mimořádná valorizace starobních důchodů však přinese dodatečné výdaje ve výši cca 15 miliard korun, které původní návrh neobsahoval. Dynamiku daňových příjmů bude navíc v letošním roce oslabovat utlumený růst tuzemské ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda letos plánuje schodek státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby Fialova vláda nefinancovala z daní českého daňového poplatníka americkou válku proti Rusku na Ukrajině a neposílala tam už víc jak rok pravidelně celé vlaky a kamiony zbraní, pohonných hmot až po léky, mimochodem které tu u nás na konci roku najednou chyběly, tak schodek hospodaření státu by byl mnohem, mnohem menší.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB