Stát do sucha nalévá miliardy a další potečou

Velké stavební firmy, betonárky, štěrkárny, výrobci nádrží, provozovatelé bagrů mají žně. Stát totiž do nejrůznějších opatření k zadržování a uchovávání vody kvůli extrémnímu suchu nalévá miliardy. A další potečou. Rovnou ze dvou pramenů – z resortů ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství.
Ministerstvo zemědělství vloni podpořilo obnovu či stavbu 387 rybníků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za poslední dva roky ministerstvo zemědělství do pozemkových úprav investovalo 3,9 miliardy korun, na letošní rok má zatím připraveno 1,3 miliardy korun. Pro loňský a letošní rok ministerstvo původně přidělený rozpočet navýšilo o 410 milionů korun.

Od roku 2017 realizovalo 138 investičních projektů na vybavení a rozvoj závlah s podporou přes 200 milionů korun. Celkem má ministerstvo na období 2017 až 2022 na tento program vyčleněnu 1,1 miliardy korun.

Loni také podpořilo obnovu či stavbu 387 rybníků s náklady 1,25 miliardy korun. A na vodovody a kanalizace uvolnilo 2,1 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství rovněž spustilo program na propojování vodárenských soustav. V jeho rámci je pro prvních sedm pilotních projektů připraveno 490 milionů korun.

PSALI JSME:
Sucho sebere Česku minimálně 80 miliard korun

Další miliardy tečou z ministerstva životního prostředí. Celkem na podporu zasakování a udržení vody už od roku 2014 rozdělilo přes deset miliard. Jen za loňský rok poslalo přes dvě miliardy korun na 4 600 projektů proti suchu. Letos vyčlenilo dalších sto milionů korun pro program Dešťovka a dalších sto milionů na sázení stromů.

Navyšuje podporu na zelené střechy z 500 Kč/ m² na 800 Kč/ m². „Malá Dešťovka“ tento rok už stála 75 milionů, úpravy koryt jednu miliardu korun. Do obnovy krajiny šlo 300 milionů. Na zdroje pitné vody letos vyčerpalo 300 milionů…

Hrubý součtem tedy opatření proti suchu už za posledních šest let celkově vyšla na dvacet miliard korun. A to se ještě nezačaly stavět velké přehrady, které jsou v plánu. Vyčleněno je na to již šest desítek lokalit.

PSALI JSME:
Stane se z Česka polopoušť?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.