Sucho sebere Česku minimálně 80 miliard korun

Hrubý domácí produkt České republiky by kvůli suchu mohl klesnout o 1,6 procent, nebo dokonce ještě víc. V přepočtu na peníze jde o minimálně 80 miliard korun. Došli k tomu vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě v Praze.
Sucho je důsledek globálního oteplování. A bude hůř. Foto: Depositphotos.com

Jedním z dopadů prohlubující se změny klimatu je sucho. Nejen že postihuje stále více regionů včetně České republiky, ale navíc nabírá na intenzitě. Na celé Zemi na to různým způsobem doplácí více než čtvrtina obyvatel – například nemají přístup k dostatečným zásobám vody.

Sucho se promítá do ekonomiky celého světa i jednotlivých států. Například Evropská unii odhaduje náklady spojené se suchem za posledních třicet let na více než 3 biliony korun. Třeba v některých oblastech Španělska klesl kvůli suchu HDP v posledních letech až o tři procenta HDP.

Českých 1,6 procent

Vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě v Praze nyní vypočítali dopady sucha na domácí hrubý domácí produkt. V budoucnu by HDP mohl klesnout o 1,6 procent, což je zhruba 80 miliard korun.

PSALI JSME:
Letos se urodí více obilovin. Zemědělce však trápí vyprahlá pole

„Je třeba si uvědomit, že tyto odhady jsou minimum, které lze očekávat. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že nezapočítané další náklady sucha, jako jsou náklady na zdraví a životech obyvatel, škody na životním prostředí nebo vyplacené náhrady z pojištění často převyšují tato čísla,” řekl Petr Procházka, který v Centru pro vodu, půdu a krajinu model vytvořil. Dopady tak nakonec mohou být až pět procent HDP.

Česká zemědělská univerzita založila centrum loni v létě. Vzniklo v reakci na potřebu komplexních návrhů řešení, jak přizpůsobit českou krajinu změnám klimatu. V centru působí zkušený vědecký tým ze různých oborů.

Chléb za 1500 litrů

Česká republika má jedny z nejmenších vodních zdrojů na obyvatele a současně i málo přítoků z okolních zemí (podíl je menší než 5 procent) – vzhledem ke své poloze uprostřed Evropy. Znamená to, že je země závislá na srážkách, které spadnou na naše území. Proto vědci ze zemědělské univerzity předpokládají, že se v budoucnu bude v Česku opakovaně vyskytovat sucho.

PSALI JSME:
Palivové dřevo je kvůli suchu a kůrovci nejlevnější od roku 2011

„Kdyby existovaly cenné papíry na bázi teploty a srážek, vyplatilo by se jistě držet ty teplotní a rychle se zbavit těch srážkových, teplota totiž poroste a srážky budou naopak klesat,“ poznamenal Petr Procházka z České zemědělské univerzity. Tamní vědci se rovněž zabývají takzvanou vodní stopou, tedy kolik vody je zapotřebí na výrobu vybraných produktů. Například na jeden kilogram papíru je třeba 300 litrů vody, na kilogram chleba pak 1500 litrů.

Centrum pro vodu, půdu a krajinu rovněž hledá řešení, která by Česku mohla v boji se suchem pomoci. „V současnosti pracujeme na návrhu ekonomických nástrojů,“ řekl Procházka. „Výzkum ukazuje, že jedna koruna investovaná do proaktivních adaptačních řízení rizik ušetří dvě koruny nákladů na odstranění škod po suchu.“

Stovky miliard na sucho

Vědci také navrhují uvažovat do budoucna o zřízení trhu s vodou, který by reflektoval skutečnou cenu vody se zahrnutím všech externích nákladů a systému vodních emisních povolenek. Nutností podle nich budou rovněž investice do konkrétních opatření v krajině.

PSALI JSME:
Sucho nutí chovatele navyšovat porážky dobytka

„V současné době se na opatření dávají jednotky miliard korun ročně. Potřebujeme investovat minimálně 25 miliard ročně, celkově pak 400 až 500 miliard,“ dodal rektor České zemědělské univerzity a hlavní koordinátor centra Petr Sklenička.

Ministr životního prostředí Richard Brabec se proti tomu ohradil. „Já se bráním této kritice, protože není úplně oprávněná, byť v řadě věcí s ním souhlasím. Nejsou to jednotky miliard, ale desítky. Za posledních pět let jsme společně s ministerstvem zemědělství investovali z evropských i tuzemských zdrojů skoro 40 miliard korun do boje se suchem,“ sdělil Brabec. Sklenička má ale podle něj pravdu v tom, že další náklady v příštích letech mohou stovek miliard dosáhnout.

„Intenzivně už dnes v rámci Evropské komise vyjednáváme, aby významná část šla na boj se suchem, tedy posílení zdrojů vody a udržení vody v krajině. Nepochybně tam půjdou ale i peníze z dalších programů ministerstva zemědělství,“ dodal Brabec. Předpokládá, že výdaje na sucho skutečnou v horizontu desítek let dosáhnout stovek miliard korun.

PSALI JSME:
Stane se z Česka polopoušť?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?