Stát rozdělí 30 miliard korun mezi velké podniky zasažené energetickou krizí

Názor
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo výzvu s Programem podpory na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu v důsledku mimořádně prudkého růstu jejich cen. Jde o podporu pro velké podniky, které byly zasaženy prudkým nárůstem cen energií způsobeným agresí Ruska vůči Ukrajině.
Stát rozdělí 30 miliard korun mezi velké podniky zasažené energetickou krizí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci výzvy lze žádat 30-70 procent způsobilých nákladů na elektřinu a plyn, a to na základě typu žadatele. Maximální výše podpory nesmí být vyšší než provozní ztráta, a zároveň nesmí být vyšší než 200 mil. Kč (u žadatelů, kteří nejsou energeticky náročným podnikem 45 mil. Kč, pozn. aut.).

Program má množství podmínek, které je třeba splnit pro přiznání nároku. Předně činnost podnikání nesmí souviset s výrobou, zpracováním, přepravou nebo distribucí plynu, ropy, uhlí nebo elektřiny, a dále pak s finančním zprostředkováním a činností heren, kasin a sázkových kanceláří. Žadatel nemá nárok na zastropování cen podle nařízení vlády č. 298 Sb.

PSALI JSME:
Podnikatelé vyzvali českou vládu k zastropování cen energií

V případě, žadatele, který je energeticky náročným podnikem (náklady na spotřebu energetických produktů a elektřiny činí alespoň tři procenta obratu) nebo podnikem ve vybraných odvětvích (energeticky náročný podnik zvlášť zasažený zvýšením cen energií podle příslušné tabulky), musí být žadatel v provozní ztrátě a zvýšené náklady na elektřinu a plyn musí tvořit alespoň 50 procent provozní ztráty.

PSALI JSME:
Kašle vláda na podnikatele? Pokud ano, odnesou to i domácnosti

Žadatel nesmí být v úpadku, likvidaci, nemá nařízenou exekuci, není ve střetu zájmů a nemá nedoplatky vůči státním orgánům. Ve výzvě jsou obsaženy ještě další podmínky. Na podporu je alokováno celkem 30 miliard korun, přičemž žádosti lze podávat až do 31. ledna 2023. Podpora však může být ukončena dříve, například z důvodu vyčerpání alokované částky.

Další omezení se týkají koncernů, kdy celý koncern může v rámci programů čerpat pouze omezené prostředky – dva miliony eur pro nenáročné energetické podniky, 25 milionů eur pro energeticky náročné podniky, a 50 milionů eur pro podniky ve vybraných odvětvích.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zavřít reklamu ×
  1. Stačilo znárodnit ČEZ za 600 miliard korun a mohlo být všechno v pořádku.Plyn neovlivníme,ten nemáme.Elektřina je naše a ani to pětidemolice nezvládla zařídit!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB