Kašle vláda na podnikatele? Pokud ano, odnesou to i domácnosti

Názor
Vláda už dlouho mluví o tom, jak nastavit podporu pro lidi zasažené energetickou krizí. Což jsme v podstatě my všichni. Zatím je ale pořád řeč jen o domácnostech. A co firmy?
Vláda už dlouho mluví o tom, jak nastavit podporu pro lidi zasažené energetickou krizí. Zatím je ale pořád řeč jen o domácnostech. A co firmy? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ne že by na tom snad domácnosti byly lépe, co se týče praktických vládních kroků. Od slov k činům se zatím ministryně a ministři nepropracovali ani v jejich případě. Ale dávají alespoň najevo, že o nějakém řešení přemýšlejí.

Myšlenky to musejí být hluboké a intenzivní, když trvají tak dlouho…

Jenže se zároveň tváří, že až se o domácnosti konečně postarají, bude problém definitivně vyřešen.

Nebude.

Ceny energií jsou totiž jen další přísadou do koktejlu tvořeného vyčerpáním firem z covidových restrikcí, rozbitými dodavatelko odběratelskými řetězci a dopady války na Ukrajině. Firmy již nyní hrají o život: Dochází a bude docházet k omezování výroby, za zaměstnance odcházející do důchodu se noví nepřijímají, první krachy jsou na spadnutí.

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Co myslíte, že se pak stane?

Domácnosti budou (možná) mít k dispozici vládní kompenzace za zvýšené náklady na energie, ale budou jim chybět prostředky na živobytí jako takové. Nezaměstnaní si při dnešní dvojciferné inflaci těžko odloží z rozpočtu dost peněz na nájemné nebo splátky hypotéky. Budou mít sotva na základní potraviny.

Malé a střední podniky a živnostníci sdružení v AMSP ČR představují 99 procent všech firem v České republice a zaměstnávají více než dva miliony osob, tj. 61 procent všech zaměstnanců v ČR. Proto jsme se minulý týden jako jejich zástupci obrátili na naši vládu otevřeným dopisem s výzvou:

PSALI JSME:
Dotace nakonec budou. Bylo ale nutné zapojovat média?

Učiňte neprodlené veřejné prohlášení firmám, jaká opatření budou přijata ke stabilizaci podnikatelského sektoru, případně poskytněte jasnou informaci, že na podnikatele, zejména malé a střední, kašlete, a slova o maximální podpoře tomuto segmentu byla opět jen pustými frázemi, které z vládního programového prohlášení činí jen další z řady zbytečně popsaných papírů.

Jinými slovy – jak dělejte už konečně něco!

Jsem upřímně zvědav, co ve Strakově akademii vymyslí.

Autor je předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Když dva dělají totéž: Vládní nepomoc podnikatelům vs. automatické odpovědní zprávy ČSSZ

Zavřít reklamu ×
  1. Chování vlády mě těší. Už jsou na vládu nas…í občané i podnikatelé. Vláda ODS se řítí do propadliště dějin!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB