Státní rozpočet přichází o miliardy na daních. Až polovina Čechů nakupuje v zahraničí

Průzkum
Polovina českých domácností se alespoň někdy uchyluje k nákupům v některé ze sousedních zemí. Celých 27 procent tak činí pravidelně. Za přeshraniční nákupy Češi ročně utratí 55 miliard korun, čímž stát přichází o miliardy na daních. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) to zjistila v průzkumu, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Polovina českých domácností se alespoň někdy uchyluje k nákupům v některé ze sousedních zemí. Celých 27 procent tak činí pravidelně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výzkum byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na konci března na robustním vzorku 3 047 respondentů. V on-line dotazování byl zajištěn reprezentativní vzorek populace celé ČR ve věku 18-65 let. Výběr respondentů byl proveden kvótně na základě pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu.

Naprostou většinu nákupů tvoří potraviny, menší část i paliva, drogerie, tabák nebo alkohol. Stát tím přichází jen na DPH a spotřební dani o více než deset miliard Kč ročně. Reálný dopad do státního rozpočtu je ale výrazně vyšší vzhledem k nižšímu výběru korporátní daně, ale i odvodů a daní českých zaměstnanců, uvedla asociace v tiskové zprávě.

„Ve chvíli, kdy stát hledá každou miliardu do rozpočtu, by se měl tímto fenoménem zabývat,“ sdělil naší redakci Josef Jaroš, předseda představenstva asociace s tím, že „omezovat nákupy v zahraničí samozřejmě nelze“.

Podle Jaroše by však česká vláda měla kvůli cenám tlačit na velké hráče, aby nezneužívali své postavení, zvážit správné nastavení daně z přidané hodnoty a rovněž například podporu stravování. Ta byla zavedením tzv. stravovacího paušálu významně narušena.

Zatímco příspěvky na obědy a stravenky končily v domácích kantýnách, restauracích a obchodech, peníze z paušálu už mohou končit kdekoliv,“ dodává. „Například jen kvůli stravenkovému paušálu dnes přicházejí restaurace o každý pátý oběd. Za celý rok to představuje ztrátu na tržbách přes deset miliard korun,“ uvedl Luboš Kastner, člen představenstva AMSP ČR.

Celkově ze zahraničí nejběžněji dovážíme čerstvé a trvanlivé potraviny. V hojné míře se zásobujeme masem, uzeninami a lahůdkami. Průměrná hodnota jednoho přeshraničního nákupu činí 2 829 korun. Složení nákupů se mírně liší podle země, do níž za nimi lidé jezdí. V Německu nejvíc láká drogerie, v Polsku maso, pohonné hmoty a cigarety. Alkohol láká ve větší míře k nákupu zejména na Slovensku a v Rakousku.

Nejvíc spotřebitelů směřuje do Polska, alespoň párkrát za rok téměř třetina (29 %). Jestliže za nákupy potravin utratí v českých obchodech zákazníci přes půl bilionu korun, pak v zahraničí utratí ekvivalent téměř desetiny tohoto objemu. „To už představuje významný podíl a neměli bychom ho brát na lehkou váhu,“ zdůrazňuje Jaroš.

To, že lidé výrazně šetří na potravinách, potvrdil naší redakci nedávno i hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček: „Mnozí se rovněž naučili jezdit na nákupy do zahraničí. Oblíbené je hlavně Polsko díky nižší cenové hladině než v ČR. Lidé však mohou ušetřit na některých položkách i při nakupování v Německu. Tamní produkty jsou navíc mnohými spotřebiteli považovány za kvalitnější než ty české.“

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Lidé kupují potraviny v zahraničí, vyjdou tam levněji

Zavřít reklamu ×
  1. Uděláme Česko – neeeejleeepčíííííííí! A Češi bojují raději proti inflaci polské. To nevymyslíš. 🙂 A tak vláda doporučí nakupovat v Polsku a zdraží to, co tam nakoupit nelze. Existuje pro to několik termínů: neschopnost, diletantismus, (nebo možná) záměr?

  2. Nákupy v Polsku to je obraz ubohosti České ekonomiky a hospodářství. Banky by mohly zveřejnit finanční -přetoky-do zahraničních obchodů podle čísel účtů. Jezdí tamstaří,mladí,romové,vietnamci.Máslo,mléko,hotová jídla,cukrovinky,uzeniny,ryby,textil,boty,náhradní díly,kovové,dřevěné výrobky.Češi zavádějí ranní fronty u obchodů,pro Poláky je to jasné opovržení Českou chudobou.Je to vizitka Českým …PREMIANSTVÍM..v Evropě.

  3. Je to tak a bude těžké s tím něco dělat, pochybuji, že by řetězce šly s cenami dolů alespoň o 20% třeba v Rakousku zase až tak neušetřím, ale ta kvalita mi opravdu připadá vyšší, tak u nás už jenom pečivo, nebo občas ovoce. Proč ne, když to má člověk 7 km.

  4. Občané přicházejí o stovky miliard ročně díky předraženým českým potravinám a jiným jedovatým surovinám a to vinou českých agrobaronum nenažranost českých Velkokapitalu, díky Bohu, že můžeme nakupovat i jinde kvalitni a levnější potraviny a budeme to dělat tak dlouho, dokud Smetana a zlodějny od českých baronů neskončí.

  5. Kupuji pro vnučku dětské příkrmy, plenky naše ceny nehorázně vysoké.V Německu za toto velmi kvalitní a ušetříme, mám to 15 km.

  6. Kdo tak asi za to může ? Vláda břídilů a darmožroutů no a taky přece lidi co je zvolili a chtěli zmněnu Tak at neknouraj

  7. jasně ,jezdim do AT každí týden,vyměním Kc za EURO ,mají radost, zvýší se jim tržby:.výdělek kvalita se nedá s CR srovnat. drogerie o 30% levnější atd.atd.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB