Státní rozpočet směřuje podle očekávání k lepšímu výsledku

Názor
Státní rozpočet hospodařil ke konci listopadu s deficitem 341,5 miliardy korun. Oproti předchozímu měsíci se hospodaření zhoršilo o 67,5 mld. Kč, což je největší letošní meziměsíční nárůst. Zatímco příjmová strana postupně snižuje své tempo meziročního propadu (meziročně -2,8 %), výdajová strana naopak pod tlakem druhé vlny koronaviru opět zvyšuje svou dynamiku (meziročně 19,1 %).
Státní rozpočet hospodařil ke konci listopadu s deficitem 341,5 miliardy korun. Ilustrační foto: stc.cz

Na příjmové straně pokračuje státní rozpočet v předchozích trendech. I nadále největší meziroční propad ve výběru zaznamenávají přímé daně v čele s daní z příjmů právnických osob (-17,6 %). V závěru roku by však situaci mohla zlepšit poslední platba zálohy na dani, která v minulém roce dosahovala zhruba 25 mld. Kč.

I přes dvouciferný propad však celkový výběr na této dani přesahuje očekávání ministerstva financí o deset miliard korun. Z opačného pohledu ministerstvo oproti novelizovanému plánu státního rozpočtu ztrácí pouze na DPH (3,4 mld. Kč) a pojistném na sociální zabezpečení (6 mld. Kč). Ve spojení s vyššími nedaňovými příjmy je tak státní rozpočet ke konci listopadu oproti plánu bohatší o 45 miliard Kč.

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu za listopad je nejhlubší v dějinách

Zajímavější situace je na výdajové straně, kde se naplno projevila druhá vlna pandemie a dočerpávání investičních výdajů. I přes téměř dvacetiprocentní meziroční nárůst jsou však výdaje státu výrazně nižší oproti plánům ministerstva financí. Na platech státních zaměstnanců vláda doposavad ušetřila 15 miliard korun, což ale může změnit výplata prémií v závěru roku.

Naopak již nezvratná úspora vyplývá i z obsluhy státního dluhu (10 mld. Kč), kterou podporují jak příznivé podmínky na finančních trzích, tak i nižší zadlužení státu oproti původnímu plánu. Největší úsporu však lze nalézt v transferech podnikatelským subjektům (20 mld. Kč), která pravděpodobně plyne z nižšího čerpání podpory ze strany firem.

V oblasti investic dochází k tradičnímu dočerpávání výdajů v závěru roku. I přes rekordní objem již realizovaných investic (143,5 mld. Kč) však podle nás nedojde k naplnění celkového plánu 173,2 miliardy korun Kč a vznikne tak další úspora. Celkově tak stát ušetřil oproti plánu ministerstva financí 72 mld. Kč.

PSALI JSME:
Státní kasa je každoročně chudší o desítky miliard, může za to nevybraná DPH

Bez druhé vlny pandemie bychom očekávali letošní deficit státního rozpočtu ve výši 350 miliard korun. Nicméně aktuální opatření vlády a slabší výkon ekonomiky se podle očekávání negativně podepisují na hospodaření státu. Aktuální vývoj tak podle nás směřuje k deficitu v rozmezí 370-400 mld. Kč.

Prosinec na příjmové straně přinese finální zálohu na dani z DPPO (daň z příjmů právnických osob) a další příjmy. Na druhou stranu dojde k dočerpávání investičních výdajů a zaúčtování mimořádného vyplacení důchodů schválených vládou. Obecně lze ale současný vývoj považovat za optimističtější oproti původním očekáváním. Pro finanční trhy však zůstává otázkou podoba státního rozpočtu pro příští rok.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňový balíček znamená, že schodek příští rok bude až 410 miliard korun

Zavřít reklamu ×
  1. Cituji „Zařídím vše kolem těžby lithia“ a “ pověřím ministra ať se koukne na ten zmatek ve vedení pošty“ a „zařídím nápravu u podvedených občanů v H-Systému“….Toť Váš Babiš. Vše zařídí a mezitím skutek utek.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB