Stavební boom v závěru roku

Názor
Zatímco průmysl si v závěru roku nuceně vybíral oddechový čas, stavebnictví se konečně rozjelo. Za poslední měsíc se jeho výkony zvýšily o 1,8 procenta, meziročně byly vyšší dokonce o 8,5 procenta. Ve snaze zahájit do konce roku co nejvíce bytů se rozjela i bytová výstavba.
Zdroj: ČSÚ/ČSOB

Prosincové výsledky stavebnictví vypadají s ohledem na situaci v odvětví velmi příznivě. Zatímco o zakázky – byť se některé musí renegociovat – není zatím žádná nouze, problémem odvětví zůstává nedostatek pracovníků a prudký růst cen stavebních materiálů. Rovněž peněz by do stavebnictví mělo přicházet díky novým zdrojům z EU dostatek. Otázkou je, kolik prostoru pro investice vytvoří vláda v rámci nového státního rozpočtu, který by měla už co nevidět projednávat.

Prosinec byl silným měsícem i z pohledu bytové výstavby, neboť se jen v tomto měsíci začalo stavět přes šest tisíc nových bytů. Spíše než o skokový nárůst výstavby bytů jde o snahu využít stávajících podmínek a pravidel pro výstavbu před jejich zpřísněním platným od letošního roku (zejména pokud jde o nároky na energetickou náročnost, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Skutečně je ve stavebnictví málo lidí?

Jak už naznačovaly průzkumy, i v závěru roku zůstávala situace na realitním trhu napjatá. Navzdory vyšším úrokovým sazbám ceny bytů akcelerovaly, a bydlení se tak stalo opět méně dostupným. Výhled stavebnictví zůstává mírně pozitivní, byť je podmíněný přílivem peněz z veřejných rozpočtů, respektive peněz z EU.

Stavební firmy se dál budou potýkat s nedostatkem lidí, který je pro ně nyní největší překážkou, stejně jako s extrémními cenami stavebních materiálů. Pokud nedojde k výraznějšímu krácení investic, může stavebnictví v letošním roce vykázat o něco rychlejší tempo růstu, než v roce 2021, kdy se jeho produkce zvýšila o 1,4 procenta.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růste důvěra průmyslníků a stavařů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB